Właściwości i zastosowanie ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Służą one nie tylko do ładowania towarów w budownictwie. Coraz częściej z powodzeniem zastępują tradycyjne ciągniki w rolnictwie, a dzięki możliwości wyposażenia ich w pomocnicze urządzenia, mogą pełnić wiele dodatkowych funkcji, zwiększając tym samym wachlarz ich zadań. Szerzej o właściwościach i zastosowaniu ładowarek elektrycznych przeczytacie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Ładowarki teleskopowe czołowe i obrotowe

Ze względu na umiejscowienie kabiny operatora można wyróżnić dwa rodzaje ładowarek teleskopowych:

Ładowarki czołowe. W tego rodzaju maszynach kabina operatora jest sztywno umiejscowiona. Teleskopowy wysięgnik jest po prawej stronie ładowarki, a zakres jego udźwigu ma rozpiętość od 1,3 do 21 ton, a zakres wysięgu wynosi od 2 do 19 metrów. Może on mieć podpory boczne, w niektórych modelach występują obydwie osie skrętne i trzy ustawienia jezdne, ale zdarza się również spotkać jedynie tylną oś skrętną.

Ładowarki obrotowe. Wyposażone w głowicę obrotową maszyny (tzw. obrotówki), pozwalające na obrót kabiny z wysięgnikiem o 360°. Posiadają także dwie pary podpór stabilizujących i dostępne są w wariantach: na gąsienicach lub z dwiema osiami skrętnymi. Ładowarki obrotowe są w stanie udźwignąć od 3 do 5 ton przy zasięgu 15-30 metrów.

Ładowarki teleskopowe w budownictwie…

Wielofunkcyjność ładowarek teleskopowych przekłada się na wszechstronne wykorzystanie ich w branży budowlanej, zwłaszcza przez firmy, które zajmują się budową dróg, mostów czy wiaduktów oraz instalacją konstrukcji stalowych. Pełnią one bowiem funkcję przeładunkową, są w stanie wykopać ziemię pod budowę budynków, a prosty i intuicyjny w obsłudze panel sterowniczy oraz wyciszona kabina zwiększają zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo pracy.

…i rolnictwie

Parametry ładowarek teleskopowych są już bardzo zbliżone do ciągników rolniczych. Sprawia to, że w wielu gospodarstwach rolnych uznawane są za bardzo dobrą alternatywę.
Aby zwiększyć użyteczność ładowarek teleskopowych, producenci wyposażają je w dodatkowy osprzęt, do którego zalicza się: widły, chwytaki, łyżki, zamiatarki, świder ziemny czy ostrza do nabijania snopków. Sprawia to, że ich wielozadaniowość obejmuje przenoszenie materiałów sypkich i obornika, paszy dla zwierząt, zbieranie odpadów, układanie snopów siana, a nawet uprawę ziemi – wymienia ekspert z firmy Agromix – uznanego na rynku dystrybutora maszyn rolniczych, akcesoriów oraz części zamiennych.

2018-12-12 07:53

Inne artykuły