Wieczory z duchami na Zamku Ogrodzieniec

W Polsce w lepszym lub gorszym stanie zachowało się wiele zamków czy nawet tylko ich ruin. Nie każdy mógł się poszczycić wielkimi rozmiarami albo wyjątkowo ciekawą historią. Ale Ogrodzieniec – nie dość, że potężny, to jeszcze owiany jest aurą fascynujących legend, które latem ożywają wśród zamkowych murów podczas wywołujących ciarki na plecach wieczorów z duchami.

Wieczory te stanowią świetną okazję do zapoznania się zarówno z topografią, jak i historią tych najbardziej imponujących śląskich ruin tudzież z ludowymi podaniami krążącymi na temat tego, czego ruiny te były świadkiem przez wieki. Nie jest to jednak bynajmniej klasyczne oprowadzanie po zamku z przewodnikiem. To, o czym będzie on opowiadał, zmaterializuje się bowiem na naszych oczach.

Szlochy w lochu, czyli wyjątkowy klimat

Zobaczymy wypełzające z rozlicznych zakamarków Zamku Ogrodzieniec duchy, mary, widziadła, zjawy. Grupa starannie ucharakteryzowanych aktorów w epokowych strojach nie tylko zainscenizuje wydarzenia przywoływane przez przewodnika, wywołując w nas silniejsze emocje, ale też napędzi nam konkretnego stracha, choć miejscami także rozbawi.

Wyjątkową atmosferę potęgi i grozy podkreślą szepty, krzyki czy lamenty dobiegające z zamkowych lochów. Dreszcze wzbudzą między innymi ukazujący się naszym oczom duch nieszczęśliwie zakochanej Pięknej Olimpii, która z rozpaczy rzuciła się w przepaść, hrabia Warszycki czy garbata postać umęczonego Anzelma z Józefowa, okrutnie potraktowanego przez bankiera królowej Bony.

Kwestie organizacyjne

Nawet uprzedzeni o ich pojawieniu się, z pewnością nieraz w ciągu 40-minutowej wyprawy podskoczymy z przerażenia bądź zaskoczenia, a niejednej osobie zdarzy się aż krzyknąć w przestrachu. Wieczory z Duchami na Zamku Ogrodzieniec odbywają się w każdy wakacyjny piątek tuż po zmroku (ok. 21:00-21:30). Jednorazowo może brać w nich udział maksymalnie 30 osób, a w bilety warto zaopatrzyć się z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ atrakcja ta cieszy się sporą popularnością. Jeśli nie uda nam się dokonać rezerwacji indywidualnej, możemy jeszcze spróbować skrzyknąć rodzinę czy znajomych i zapytać o możliwość pojawienia się na Wieczorze z Duchami grupy zorganizowanej w innym terminie (Koszt od 1600zł).

2017-10-02 10:31

Inne artykuły