Warszawskie kulinaria. Gdzie spożyć posiłek w trakcie pobytu w stolicy?

Podróżując do różnych miejsc warto je dobrze poznać nie tylko zwiedzając, ale także… jedząc. To właśnie w kuchni zawarte są najważniejsze dla danego regionu tradycje i zwyczaje. Kulinaria mogą wiele powiedzieć o danym miejscu: jego charakterze i kulturze. Jeśli trafimy pod dobry adres, zarówno nasze ambicje podróżnicze, jak i kubki smakowe zostaną w pełni zaspokojone. Co i gdzie warto zjeść w trakcie wizyty w stolicy Polski – Warszawie?

Kuchnia polska i regionalna

Przebywając w Warszawie z pewnością warto spróbować kuchni lokalnej. Jeśli znajdziemy się w stolicy Polski, nie wypada nie spróbować przysmaków wywodzących się z rodzimej tradycji kulinarnej. Kuchnia polska przeżywa ostatnio prawdziwy renesans. Tradycyjne dania znane ze stołów naszych prababć wracają na salony i są niezwykle modnym akcentem na kulinarnej mapie Warszawy. Gdzie w stolicy dobrze zjeść po polsku? Warto wybierać lokale, które bazują na sezonowych, ekologicznych produktach pochodzących od regionalnych dostawców. Przykładem takiej restauracji jest Łowicka 37, której specjalnością jest właśnie kuchnia polska. Jakie produkty są charakterystyczne dla tej gastronomii? To przede wszystkim dobrej jakości mięsa, w szczególności dziczyzna, ryby, np. śledzie, a także rodzime warzywa i owoce – buraki, pory czy jabłka. W kuchni polskiej nie brakuje również grzybów i przypraw, np. kopru czy chrzanu. Do sztandarowych dań, których warto spróbować przebywając w Warszawie, należy tradycyjny rosół, cenione na całym świecie pierogi czy też klasyczny tatar. Charakterystyczne dla kuchni polskiej są również słodkie wypieki, w szczególności domowe ciasta, takie jak jabłecznik czy sernik. Dania tego typu zaserwowane w nowej odsłonie i przyrządzone z wysokiej jakości składników to prawdziwa uczta dla podniebienia.

Modne jedzenie

Chociaż powrót do tradycji jest ważnym trendem we współczesnych kulinariach, to dużą popularność zyskują również nowinki ze świata gastronomii. W menu restauracji pojawiają się pozycje, których wcześniej próżno było szukać na rodzimych stołach. Dobrym przykładem jest tu niezwykle modna ostatnio kuchnia wegańska. O ile dania wegetariańskie zagościły w wielu lokalach, to znalezienie prawdziwych potraw wegańskich wciąż może być nie lada wyzwaniem. Kuchnia ta opiera się na składnikach roślinnych; weganie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc nie tylko mięsa, ale też np. mleka, serów czy jajek. Potrawy wegańskie, takie jak np. pieczeń warzywna, którą znajdziemy w menu wspomnianej wyżej restauracji Łowicka 37, zyskują coraz więcej zwolenników. Mówiąc o modnej kuchni w Warszawie nie sposób wspomnieć o trendach zagranicznych. Dużą popularnością cieszą się dania kuchni światowej, czego przykładem mogą być burgery z kuchni amerykańskiej czy też zupa ramen charakterystyczna dla kuchni wschodu. Niemniej jednak, to właśnie polska kuchnia króluje dzisiaj na naszych talerzach.

2018-12-03 14:56

Inne artykuły