Wady i zalety indywidualnych kursów językowych

W dzisiejszych czasach nauka języków obcych to podstawa – bez ich znajomości trudno się obejść, zarówno w pracy jak i w czasie zagranicznych wojaży. Są różne sposoby na naukę nowego języka. Jednym z nich jest indywidualny kurs, który ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Zalety kursów indywidualnych

Lekcje indywidualne mają wiele zalet. Przede wszystkim, uwaga nauczyciela jest w pełni skupiona na jednym uczniu, dzięki czemu słucha on uważniej i zmuszony jest do częstszego odzywania się. Ponadto, po wykonanym zadaniu nie czeka aż zrobią je inni uczestnicy lekcji, ani też nie spieszy się, by dogonić pozostałych, toteż tempo lekcji jest w pełni dostosowane tylko do jednej osoby. Pozwala to na sprawniejsze przeprowadzenie zajęć i idealne dopasowanie ich programu pod kątem poziomu znajomości języka prezentowanego przez ucznia.

Co więcej, językowe kursy indywidualne bywają zbawieniem dla wielu osób, które nie do końca odnajdują się na zajęciach w grupie. Często przy innych kursantach trudniej jest się im skoncentrować, a rywalizacja obecna na zajęciach bywa dla nich demotywująca.

-Kursy grupowe są szczególnie trudnym doświadczeniem dla osób nieśmiałych i niepewnych swoich umiejętności. Prowadzący zajęcia zmuszają ich do wypowiadania się na forum, co tylko powoduje niepotrzebny stres i zniechęca do zajęć. Takim osobom łatwiej odblokować się w trakcie zajęć indywidualnych, gdzie nikt nie będzie ich oceniać – zauważa reprezentant Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego w Warszawie.

Zajęcia indywidualne mają też inne plusy, wśród których można wymienić elastyczność terminów, stałe monitorowanie postępów oraz możliwość dobierania zajęć pod kątem zainteresowań ucznia.

Wady zajęć indywidualnych

Choć zajęcia sam na sam z lektorem mają wiele plusów, to niestety mają też kilka wad. Po pierwsze, dla niektórych całkowita uwaga lektora skupiona na nich może być męcząca i wywierająca presję. Ponadto, wyeliminowanie kontaktu z innymi uczniami nie daje możliwości oceny swoich możliwości, co jest łatwe w przypadku zajęć grupowych. Podczas lekcji indywidualnych nie można również wykorzystywać niektórych metod nauki, takich jak praca w parach lub grupach, dramy i inne zadania wymagające interakcji. Z tego powodu zajęcia w odczuciu ucznia mogą wydawać się jednostajne, a nawet nużące. Największą wadą indywidualnych kursów językowych jest jednak ich cena, która znacznie przewyższa ceny kursów w grupach.

 

 

2017-01-28 16:55

Inne artykuły