W jaki sposób wybrać dobry serwis samochodowy?

Choć media zapewniają nas, że PKB wciąż rośnie, a bezrobocie maleje, wciąż częściej poszukujemy samochodów na rynku wtórnym. Częściej odwiedzamy giełdy, komisy samochodowe i portale z szeroką ofertą aut, a nie salony konkretnych producentów. Zakup używanego samochodu to zawsze ryzyko, że poprzedni właściciel niewłaściwie dbał o swój środek transportu lub nie powiedział nam o wszystkich usterkach, jakie do tej pory mu się przydarzyły. Kilkuletnie auto jest znacznie tańsze niż nowe, ale zwykle czeka nas przynajmniej kilka wizyt u mechanika. Jak wybrać dobry serwis samochodowy?

Uczciwość przede wszystkim

Wybierając warsztat samochodowy, lubimy kierować się opinią i podpowiedziami znajomych. Załóżmy, że mamy problem z tulejami na wahaczach. Wspominamy o tym koledze z pracy, a ten opowiada nam, że w zeszłym roku borykał się z tym samym, oddał samochód do warsztatu X, zapłacił znacznie mniej, niż zapłaciłby we wszystkich znanych serwisach w okolicy i wszystko działa sprawnie. Bez namysłu również zgłaszamy się do tego serwisu, nie zastanawiając się, skąd wzięła się tak niska cena?

Na niskie ceny w swojej ofercie mogą pozwolić sobie osoby, które dopiero rozkręcają swój biznes i chcą w ten sposób zachęcić potencjalnych klientów. Profesjonalny serwis z dużym doświadczeniem tego nie zrobi
- mówi nam przedstawiciel warsztatu "Auto Perfekt" Mulak z Lublina.
Konkurencja musi być uczciwa, inaczej stawki pracowników warsztatu byłyby zatrważająco niskie. Jeżeli ceny wydają nam się podejrzane, zastanówmy się, sprawdźmy, skąd wzięły się takie wartości w cenniku. Być może natrafiliśmy na zakład jednoosobowy, gdzie naprawa będzie trwała długie tygodnie, albo trafiliśmy na mechaników-amatorów, którzy przyjmie nasz samochód pod dach swojego serwisu, określi, co działa nie w porządku, skasuje pieniądze za "oględziny" i odeśle nas z kwitkiem, twierdząc, że usterki nie da się usunąć.

Profesjonalne podejście do klienta

Pierwsza oznaka tego, że trafiliśmy na profesjonalistów, jest sposób, w jaki mechanik prowadzi z nami rozmowę. Dzwonimy do serwisu, mówiąc, że mamy do naprawy wspomniane w przykładzie tuleje na wahaczach. Jeśli usłyszymy tylko "OK., proszę przyjeżdżać", powinno nas to zniechęcić. Dobry mechanik powinien zapytać o model samochodu do naprawy, czy chodzi o przód, czy o tył auta, ile samochód ma lat i kilka innych detali, które będą dla niego istotne. Mechanik powinien wskazać nam konkretną godzinę, o której może przyjąć nas danego dnia. Nikt nie chce przecież czekać w nieskończoność na usługę, za którą będzie musiał zapłacić. Mechanika interesuje zwykle, w jakich warunkach eksploatowany był nasz samochód oraz nasz styl jazdy. Pierwszej diagnozy specjalista dokonuje na podstawie naszego opisu. Jeśli nie wiemy, co dzieje się z naszym autem, powinniśmy jak najdokładniej opisać, dlaczego jesteśmy zaniepokojeni. Czy są to niepokojące odgłosy, czy trudniej prowadzi nam się auto, co zaczęło nam przeszkadzać? - Mechanik określi, co złego może się dziać z naszymi czterema kółkami i poinformuje nas, jakie mogą być koszty naprawy. Warto dodać, że profesjonalny mechanik samochodowy nigdy nie zrobi niczego bez naszej wiedzy. Jeśli w czasie naprawy pokażą się inne usterki, które trzeba usunąć, zadzwoni do nas i zapyta, czy może to zrobić oraz jakie będą dodatkowe koszty. Tym właśnie charakteryzuje się dobry serwis!

2017-07-04 10:43

Inne artykuły