W jaki sposób skutecznie uszczelnić przewód kominowy?

Nieszczelność przewodów kominowych może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia i życia mieszkańców i użytkowników budynku, dlatego warto pamiętać ich uszczelnianiu. Jak to zrobić skutecznie i niedrogo? Szczegóły w naszym artykule.

Masa SKD kluczem do sukcesu?

Jeśli właścicielowi budynku zależy na tym, by przedłużyć żywotność komina, polecić możemy masę uszczelniającą SKD. Szlamowanie komina przy pomocy masy SKD to niedrogi i wcale nieskomplikowany sposób renowacji nieszczelnego przewodu kominowego. Jakie są atuty tego materiału? Masa SKD jest odporna na działanie wysokich temperatur i wytrzymała na ścieranie. Specjaliści tacy jak ekspert z firmy BudKomin radzą, by tę silikonową masę stosować w przypadku kominków, pieców kaflowych, kotłów grzewczych – czyli źródeł o wysokiej temperaturze, w których generowana jest sucha sadza. Masa SKD zatyka ubytki i nieszczelności, pomaga również w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z krzywiznami linii spadku uniemożlwiającymi osadzanie wkładów stalowych. Materiał wydatnie wzmacnia konstrukcję komina i poprawia bezpieczeństwo jego użytkowania – spaliny są odprowadzane sprawniej. Z wyżej wymienionych powodów szlamowanie będzie dobrym rozwiązaniem również w przypadku starych przewodów kominowych. Zabieg ten nie wyklucza montażu wkładu kominowego w przyszłości. Można również bez problemu czyścić komin. Warto też podkreślić, że masa SKD posiada aprobatę techniczną ITB w Warszawie oraz atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Jak przygotować komin do szlamowania?

Szlamowanie komina, czyli uszczelnianie masą SKD powinno poprzedzać jego dokładne oczyszczenie. Przy wykorzystaniu szczotek należy oczyścić przewód kominowy z zanieczyszczeń takich jak kawałki cegły, sadza, gruz, zaprawa. Sadzę usuwa się też przez wypalanie, pomocne może okazać się również frezowanie. Następnie wymagana jest kontrola przekroju konina przy pomocy np. kamery inspekcyjnej, która wykryje zwężenia komina. Po tych zabiegach można przystąpić do nakładania masy. Zwykle powtarza się tę czynność 2-3 razy w odstępie nie dłuższym niż 15-30 minut – zależnie od tego, jak bardzo zużyty jest kanał kominowy. Temperatura nakładania masy nie może być niższa nic 3 stopnie Celsjusza. Zaprawa do uszczelniania jest przygotowywana z zakupionej masy i wody. Należy również pamiętać przed przystąpieniem do pracy o zabezpieczeniu otworów w kominie przed wypłynięciem masy na zewnątrz. Komin powinien zostać zwilżony wodą, a następnie można już nanosić masę przy pomocy gąbki umieszczonej między gumowymi płytkami obsługiwanej ręczną windą linową. Zwykle już po upływie doby od zabiegu uszczelniania komin może wrócić do normalnej eksploatacji. 

2017-08-05 08:23

Inne artykuły