W jaki sposób skutecznie się zabezpieczyć przed kleszczami?

Kiedy zbliża się lato, coraz więcej czasu spędzamy na dworze. Nie chcemy siedzieć w czterech ścianach, dlatego chodzimy na spacery, urządzamy przejażdżki rowerowe, jeździmy do lasu i organizujemy pikniki. Niestety, podczas wiosennych i letnich aktywności na świeżym powietrzu, jesteśmy narażeni na ugryzienie przez kleszcza. W jaki sposób chronić się przed tymi pajęczakami?

Odpowiednie ubranie to podstawa

Najważniejsze, szczególnie kiedy wybieramy się do lasu, jest odpowiednie ubranie. Powinniśmy starać się starannie zakryć swoje ciało, nakładając długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Skarpetki najlepiej jest zaciągnąć na nogawki spodni. Niektórzy ubierają czapkę, ale tak naprawdę nie uchroni nas ona przed ugryzieniem kleszcza. Pajęczaki nie spadają z drzew, czekają na źdźbłach trawy albo na niskich krzewach. Dlatego powinniśmy nakładać jasne ubrania, na których od razu zobaczymy kleszcza. Im ciemniejsze ciuchy, tym trudniej jest go wypatrzeć.

Specjalne środki odstraszają kleszcze

W zabezpieczeniu się przed kleszczami pomagają również repelenty przeciw owadom. Te o najskuteczniejszym działaniu mają w swoim składzie DEET. Odstraszają wszelkie owady, ale trzeba pamiętać, że nie będą działać przez cały dzień. Ich aplikację należy powtarzać, pamiętając przy tym, iż nie wszystkie środki można stosować w przypadku dzieci. Dlatego sprawdźmy tę informację, zanim zdecydujemy się popsikać pociechę jednym z takich płynów. Preparaty nanosimy bezpośrednio na skórę albo na ubranie, w zależności od rodzaju wybranego środka. Możemy używać preparatów w płynie do smarowania, w sprayu, w kremie, a nawet specjalnych chusteczek. W aptekach i sklepach znajdziemy szereg produktów, które można zastosować do ochrony przed kleszczami.

W jaki sposób usunąć kleszcza?

Przed kleszczem nie zawsze da się w skuteczny sposób zabezpieczyć. Kiedy okaże się, że mimo naszych starań, kleszcz nas ugryzł, powinniśmy jak najszybciej go usunąć – mówi nasz rozmówca z MIRO APTEKI w Warszawie. W tym celu możemy użyć specjalnych przyrządów do usuwania kleszczy, a dokładniej pompki ssącej, w którą zaopatrzymy się w aptece.
Dzięki powstałej w urządzeniu próżni, wysysamy pajęczaka, powodując jego usunięcie z ciała człowieka. Pompka jest skuteczna we wstępnym etapie wszczepienia kleszcza. Można jej również używać, kiedy chcemy wyssać jad owadów, które nas ukąsiły, np. jad komarów. Dlatego warto mieć ją w swojej apteczce. Pamiętajmy – jeżeli kleszcz wbił się głębiej, jego usunięciem powinien się zająć lekarz.
2017-07-06 10:15

Inne artykuły