W jaki sposób przywrócić blask karoserii

Zadbana i lśniąca karoseria to ten element samochodu, który podziwiamy najchętniej. Niejednokrotnie to właśnie stan nadwozia przekonuje nas do zakupu. Niestety, wystarczy kurz drogowy, żeby samochód stracił blask. W jaki sposób zadbać o lakier, aby pięknie się prezentował i zachował połysk na długo? Dowiedz się, jak obchodzić się z karoserią, żeby przykuwała spojrzenia.

Jak czyścić karoserię i jej nie uszkodzić?

We współczesnym lakiernictwie używa się trzech warstw: bazy, koloru właściwego i bezbarwnego lakieru, który odpowiada za ochronę i połysk karoserii. Każde uderzenie przydrożnego kamyka lub czyszczenie ostrą szczotką prowadzi jednak do mikrouszkodzeń, które z czasem zmieniają się w całkiem widoczne zarysowania. Jak zatem czyścić samochód, aby nie wyrządzić krzywdy lakierowi?

Samochód trzeba czyścić, bo drobiny kurzu nie są obojętne dla powłoki – mówi specjalista z firmy Autodaw. – Nie można jednak robić tego ostrą szczotką. Najlepsze będą te z naturalnego włosia albo gąbki z mikrofibry. Zdecydowanie odradzamy myjnie automatyczne i samoobsługowe. W tych pierwszych szczotki są zbyt sztywne, a te drugie nie zapewniają pełnej czystości.

Jak często myć samochód? Jeżeli jest on jedynie przykurzony, wystarczy raz na dwa tygodnie. Jeżeli jednak karoseria była narażona na działanie: soli, piasku lub ptasich odchodów, najlepiej zająć się tym bez zwłoki.

Mycie właściwe należy poprzedzić opłukaniem samochodu czystą wodą. Do czyszczenia używamy letniej wody ze specjalnym szamponem. Zaczynamy od dachu i kierujemy się ku dołowi. Trzeba pamiętać o częstym płukaniu gąbki oraz wymianie wody na czystą. Na koniec opłukujemy auto czystą wodą i wycieramy do sucha – najlepiej naturalną irchą.

Przywracamy błysk karoserii

Czysta karoseria to dopiero początek. Ma lśnić! To, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzić, zależy od stanu nadwozia. Jeżeli lakier jest nieporysowany, można pokusić się o wosk, który stanowi dobrą warstwę ochronną. Jeżeli jednak powłoka lakiernicza swoje już przeszła, trzeba włożyć więcej wysiłku w to, aby znów budziła zachwyt.

Jednym ze sposobów jest usunięcie bardzo cienkiej warstwy lakieru tak, aby pozbyć się  mikrozarysowań i przywrócić gładkość. Można do tego użyć pasty lekko ściernej albo powierzyć to specjaliście, który użyje specjalnych tarcz polerskich. Po pastowaniu przychodzi czas na polerowanie i tutaj można użyć wosku lub mleczka na jego bazie. Mleczko znacznie łatwiej się rozprowadza, nie ma jednak tak dobrych właściwości ochronnych. Polerujemy długo, ale delikatnie, przy użyciu miękkich naturalnych tkanin, np. flaneli.

2017-07-20 08:47

Inne artykuły