W jaki sposób biuro rachunkowe pomaga w optymalizacji kosztów firmy

Któż z nas – mając odpowiednie możliwości – nie lubi oszczędzać? Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie dodatkowego zabezpieczenia finansowego. W związku z tym warto pochylić się nad kwestią wprowadzenia przemyślanej optymalizacji kosztów firmy. Jak to osiągnąć? Sprawdźmy!

Zadania biura rachunkowego

Do podstawowych zadań pracowników należy prowadzenie rachunkowości podatkowej, archiwizowanie dokumentów, obsługa kadrowo-płacowa. Część biur proponuje usługi dodatkowe, jak np. korzystanie z narzędzi online, pomoc w zabieganiu o dotacje. Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami, aby wybrać biuro rachunkowe cechujące się wysoką jakością i gwarancją bezpieczeństwa. Jak dodaje przedstawicielka Biura Rachunkowego p. Małgorzata Kowalska: Zakres usług dla podmiotów gospodarczych obejmuje m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencji ryczałtowych, rozliczenia z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, pomoc w zakładaniu formy, obsługę kadrowo-płacową, doradztwo podatkowe. Z kolei zakres usług dla osób fizycznych dotyczy sporządzania zeznań rocznych, wniosku o zwrot podatku VAT od zakupu materiałów budowlanych, a także doradztwo podatkowe.

Optymalizacja kosztów – cel i korzyści

Wśród sposobów optymalizacji kosztów wyróżnia się:

  • korzystanie ze specjalistycznych programów komputerowych – które ułatwią pracę online, a także pozwolą na zautomatyzowanie pewnych czynności, jak np. przesyłanie faktur (co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i kosztów).
  • Odpowiedzialne cięcie kosztów – redukcji należy dokonywać z dużą ostrożnością, zachowując tę samą jakość usług z nowym podziałem obowiązków, np. skorzystanie z outsourcingu, a także rozsądne wykorzystywanie kosztów dodatkowych, tj. służbowe telefony, samochody.
  • Optymalizacja podatkowa – wykorzystanie przepisów podatkowych w celu zmniejszenia obciążeń, np. uproszczenie zaliczki na podatek dochodowy.
  • Korzystanie z usług firm zewnętrznych – należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest bardziej opłacalne dla naszego przedsiębiorstwa, np. czy wybór zewnętrznej firmy sprzątającej będzie bardziej korzystny.
  • Optymalizacja kosztów druku – warto wiedzieć jakiego rodzaju wydruki i w jakiej ilości są wykonywane.

Wprowadzenie takich rozwiązań pozwoli na zmniejszenie obciążeń, co z kolei stwarza możliwość inwestycji zaoszczędzonych środków w przedsiębiorstwo. Pojawiają się również takie korzyści, jak: zwiększenie potencjału pracowniczego, wykorzystanie innowacyjnych form finansowania, efektywne planowanie logistyczne.

2016-12-26 17:53

Inne artykuły