Używane nie oznacza gorsze. Maszyny rolnicze z drugiej ręki

Wraz z postępującym rozwojem technologii nasze życie coraz bardziej uzależnione jest od różnego rodzaju maszyn. Nie inaczej jest w przypadku rolnictwa – w dzisiejszych czasach trudno już wyobrazić sobie nowoczesne i duże gospodarstwo rolne, którego praca nie opierałaby się na wykorzystaniu maszyn. Nie chodzi już tylko o traktory i kombajny, obecnie na rynku dostępne są wyspecjalizowane sprzęty wykorzystywane na każdym etapie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Pozwalają one zaoszczędzić mnóstwo czasu, są bardzo efektywne i skuteczne, z drugiej jednak strony ich koszt to nieraz niebotyczne sumy – nowoczesny traktor prosto z fabryki wart jest tyle, co kilka wysokiej klasy samochodów osobowych lub luksusowe mieszkanie w najdroższych dzielnicach Warszawy. Z tego powodu wielu rolników stawia na używany sprzęt. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie?

Używany sprzęt lepszy od nowego?

Podobnie jak w przypadku zwykłych samochodów, używany sprzęt rolniczy często jest sprowadzany z zagranicy. Oznacza to, że na wśród wielu ogłoszeń o maszynach z drugie ręki napotkać można okazy niedostępne w Polsce, niejednokrotnie wyższej generacji niż nowe, dostępne w kraju. Warto poszukiwać informacji o tym, jakich maszyn używa się za granicą i szukać na rynku wtórnym takich właśnie egzemplarzy. Może się okazać, że traktor z drugiej ręki będzie bardziej wydajny niż nowy z salonu.

Od kogo kupować używany sprzęt?

Jeśli myślimy o zakupie maszyn z drugiej ręki, do wyboru mamy w zasadzie dwie opcje: zakup od osoby prywatnej lub od wyspecjalizowanego pośrednika. W pierwszym przypadku naszym obowiązkiem będzie sprawdzenie maszyny pod kątem jej sprawności i statusu prawnego. Koniecznie powinniśmy sprawdzić zgodność numerów nadwozia z numerami zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym – kupując kradziony sprzęt narażamy się nie tylko na niepotrzebne koszty, ale również na konsekwencje karne. Niezbędne będzie również zawarcie umowy o sprzedaży. W ten sposób ułatwimy sobie anulowanie transakcji, jeśli okaże się, że zakupiony sprzęt został wcześniej sprzedany innej osobie, posiada współwłaścicieli, którzy nie wyrazili zgody na sprzedaż, lub został zajęty przez bank. Na oględziny maszyny warto wybrać się z osobą, która już posiada podobny sprzęt i może pomóc nam w ocenie jego sprawności – należy się jednak liczyć z tym, że prawdziwy stan maszyny ocenić można dopiero po jakimś czasie używania.

Jeśli decydujemy się skorzystać z usług pośrednika, takiego jak firma Agromix, możemy mieć pewność, że zakupiony przez nas sprzęt jest zgodny z prawem i w dobrym stanie. Każde ogłoszenie publikowane w imieniu firmy jest bardzo szczegółowo weryfikowane, aby nie dopuścić do sprzedaży sprzętu kradzionego lub nie nadającego się do użytku. Wśród ogłoszeń znajdziemy szeroki wybór ciągników, kombajnów, ładowarek, pras i innych maszyn od takich producentów jak Krone, Amazone, Kubota, Trioliet, Tecnoma i Manitou.

2015-12-28 11:28

Inne artykuły