Usługi śrutowania stali – do czego służą?

Śrutowanie to jedna z popularniejszych metod obróbki stali. Polega na oczyszczaniu oraz modyfikowaniu kształtu elementów stalowych z zastosowaniem materiałów o właściwościach ściernych. Po takiej usłudze metal jest wzmocniony i dobrze wypolerowany. Jak dokładnie przebiega proces śrutowania metali i co warto o nim wiedzieć? Dowiesz się z tego artykułu.

Po co zleca się usługę śrutowania stali?

Śrutowanie to inna nazwa na piaskowanie. Pod strumieniem sprężonego powietrza bądź cieczy elementy stalowe podlegają modyfikacji i oczyszczeniu.

Taki proces umożliwia pozbycie się rdzy, a także zalegających resztek farb i lakierów.
W efekcie tych działań powierzchnia stalowa osiąga pożądaną gładkość i czystość. Jest więc idealnie przygotowana do dalszej obróbki.

Proces z wykorzystaniem maszyn do śrutowania najlepiej sprawdza się do oczyszczania, usuwania rdzy oraz odkamieniania na większych powierzchniach stalowych.

Na czym polega śrutowanie stali?

Metody śrutowania bazują na mocy mechanicznej oraz wykorzystują działanie powietrza. Koło ośrodkowe przekształca energię elektryczną w energię kinetyczną. W ten sposób następuje rzutowanie materiału na powierzchnię stali. Sprężone powietrze pneumatyczne dostarczane jest przez dyszę do powierzchni stalowej. Taka dysza może pracować w stałym położeniu lub być ręcznie kierowana.

Czy śrutowanie jest nowoczesnym procesem obróbki stali? Okazuje się, że tak. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Centrum Obróbki Metali:

Obecnie produkowane maszyny śrutujące dają możliwość regulowania prędkości strumienia powietrza. W ten sposób zyskuje się maksymalną kontrolę procesu ścierania. Ponadto śrutowanie stali ma dziś wiele zastosowań, natomiast sam proces stale się udoskonala, aby zapewnić pracownikom najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Korzyści płynące z usługi śrutowania stali

Dlaczego warto zlecić usługę śrutowania stali? Oto przykładowe korzyści, jakie możesz czerpać z takiej metody obróbki:

  • optymalne przygotowanie powierzchni stalowej, bez konieczności stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych (i innych);
  • krótszy czas przygotowania powierzchni (nawet o 75 % krócej w porównaniu do tradycyjnych metod);
  • oszczędność kosztów pracy;
  • usunięcie zanieczyszczeń bez uszkodzenia podłoża;
  • sprzyjanie adhezyjności powłok epoksydowych i metalowych oraz farb;
  • zwiększona trwałość powłok ochronnych.

Jak widać, korzyści jest sporo i nic dziwnego, że śrutowanie cieszy się sporą popularnością wśród klientów reprezentujących różne gałęzie przemysłu.

Jakie materiały poddają się śrutowaniu?

W większości procesów śrutowania stosuje się niewielkie materiały składające się z małych granulek o kulistym kształcie, w rozmiarach od 1 do 6 mm średnicy. Im drobniejszy materiał, tym gładsze i bardziej wypolerowane wykończenie. Analogicznie materiał o grubszej strukturze nada szorstkie, bardziej chropowate wykończenie.

2019-07-08 11:40

Inne artykuły