Transakcje walutowe w internecie a ochrona danych osobowych

Mimo wszechobecnych nowych technologii na całym świecie, wciąż wiele osób ma wątpliwości, czy transakcje pieniężne przeprowadzane online są bezpieczne oraz czy dane osobowe, podawane podczas rejestracji przy tego typu operacjach, nie zostaną nigdzie udostępnione. Ochrona danych osobowych, a właściwie sposób ich przechowywania, był niedawno tematem nr 1 w Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia, zapewniającego klientom jeszcze większe bezpieczeństwo w sprawie danych osobowych.

Nowe przepisy w ślad za nowymi technologiami

25 maja 2018 roku był dniem, w którym zmienił się sposób przetwarzania danych osobowych. Wynikało to z założenia, że poprzednie przepisy nie nadążały za zmianami technologicznymi, wskutek czego stały się nieaktualne. Obecnie coraz częściej korzystamy z możliwości zakupu różnych produktów w sklepach internetowych oraz zawierania transakcji walutowych. Warto jednak robić to uważnie, aby nikt niepostrzeżenie nie „wykradł” naszych danych osobowych. Pomysły, na których opiera się nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), są zatem na tyle uniwersalne, że nie wymagają aktualizacji co kilka lat.

Wzrost popularności transakcji walutowych

Transakcje walutowe w internecie są coraz bardziej popularne. Wielu klientów wybiera tę internetową usługę, aby szybko i tanio przewalutować pewną sumę pieniędzy lub zlecić stałe przelewy w zagranicznej walucie np. na spłatę hipoteki. Są to jednak operacje wymagające rejestracji użytkownika na platformie, co wiąże się z podaniem szczegółowych danych w celu identyfikacji i weryfikacji tożsamości. Należą do nich: imię i nazwisko, obywatelstwo, data urodzenia lub numer PESEL bądź seria i numer dowodu tożsamości oraz miejsce zamieszkania, a także numer telefonu i adres e-mail.

Tak jak klient, również administrator danych internetowego kantoru, takiego jak np. centnet.pl, nie może być anonimowy. Decydując się na odpowiedni kantor, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację – najlepiej, aby miał swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej (co oznacza podleganie pod obecne prawa), a administrator danych ujawnił swoje dane osobowe i kontaktowe.

Na czym polegają przepisy rozporządzenia RODO?

Zgodnie z rozporządzeniem RODO administrator nie może przetwarzać danych osobowych w celu innym niż ten, w którym zostały one pobrane. W przeciwnym razie musi on poinformować osobę, której dane dotyczą, o innym celu ich wykorzystania, aby pozyskać jej zgodę. Jest to widoczne m.in. w komunikatach, pojawiających się podczas odwiedzania każdej nowej strony internetowej oraz serwisów, które nasze dane osobowe przechowywały od jakiegoś czasu.

Na stronach internetowych kantorów widnieją informacje dotyczące przechowywania danych osobowych użytkowników. Według nich wszelkie dane osobowe są bezpieczne, przechowywane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i wykorzystywane jedynie do celów potrzebnych do realizacji działalności kantoru internetowego. Ponadto, nie są one udostępniane osobom trzecim w celach marketingowych, a ich właściciel ma prawo do wglądu, poprawiania, przeniesienia oraz ich usunięcia.

2018-10-08 13:57

Inne artykuły