System alarmowy w gospodarstwie domowym

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, jak uchronić się przed włamaniem do domu i straceniem całego majątku? Na rynku istnieje dziś wiele rodzajów domowych systemów alarmowych. Każdy ma możliwość znaleźć produkt odpowiadający jego potrzebom. Decyzję o zainstalowaniu alarmu najlepiej jest podjąć na etapie projektowania lub budowy domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja bezprzewodowego systemu zabezpieczającego.

Po co nam alarm?

Groźny pies, dobre zamki oraz drzwi włamaniowe – to z pewnością istotne elementy, składające się na ochronę domu. Nie gwarantują one jednak 100% bezpieczeństwa. Aby zapobiec włamaniu, warto jest wyposażyć swój dom lub mieszkanie w instalację alarmową.

– Już samo zamontowanie tablicy z informacją, że obiekt jest monitorowany, bądź umieszczenie urządzenia alarmowego w widocznym miejscu, często skutecznie zniechęca potencjalnych włamywaczy – powiedział pracownik firmy INTER Service z Rybnika, zajmującej się instalacją systemów alarmowych.

Jaki alarm wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Zwykły system alarmowy składa się z połączonych ze sobą elementów: czujek, detektorów, manipulatorów, sygnalizatorów i centrali alarmowej. Przewody całej instalacji prowadzone są przez wszystkie pomieszczenia w domu. Dlatego montaż zwykłego systemu alarmowego najlepiej jest zaplanować na etapie projektowania domu, jego budowy, lub gdy planowany jest generalny remont, ponieważ przewody będzie trzeba ukryć pod tynkiem.

Kiedy chcemy zainstalować system alarmowy w już wykończonym domu, z pomocą przychodzą nam bezprzewodowe systemy bezpieczeństwa. Są one bardziej kosztowne, ale równie niezawodne, choć stale trzeba monitorować stan naładowania baterii zasilających w urządzeniach i czujkach.

Do wyboru mamy także tzw. SSWiN, czyli System Sygnalizacji Włamania i Napadu. Składa się na niego grupa zsynchronizowanych urządzeń, które służą do wykrywania i sygnalizowania wejścia lub próby przedostania się niepożądanej osoby na teren posesji lub mieszkania.

System jest odpowiedzialny za wykrywanie:

  • otwarcia lub próby otwarcia okien, drzwi czy bram
  • ruchów na terenie chronionego obszaru
  • ataku na urządzenia lub miejsca szczególnie zagrożone

 

Co jest nam potrzebne do instalacji alarmu?

Typowe domowe systemy alarmowe składają się przede wszystkim z centrali alarmowej, niezbędne są także czujki i detektory, sygnalizatory oraz urządzenia przekazujące informacje o stanie faktycznym za pomocą sieci stacjonarnej lub GSM, czy Internetu albo fal radiowych. Powszechne jest też montowanie tzw. przycisków napadowych, które umożliwiają domownikom uruchomienie alarmu w momencie, gdy poczują się zagrożeni.

System alarmowy to bardzo przydatna rzecz. Warto zastanowić się nad montażem alarmu w domu, z pewnością zwiększy to bezpieczeństwo mieszkańców, będzie przydatny również wtedy, gdy zaplanujemy dłuższy wyjazd.

2016-12-25 12:47

Inne artykuły