Suszarnie bębnowe, a suszarnie taśmowe. Porównanie.

W wielu procesach wytwórczych na jednym lub kilku etapach konieczne jest suszenie czy też podsuszanie bądź to surowców wykorzystywanych do produkcji, bądź też gotowych produktów. Takie suszenie może być realizowane poprzez różnorakie urządzenia, jednakże najczęściej wykorzystuje się tutaj suszarnie bębnowe lub taśmowe.

Suszarnie bębnowe

O suszarniach bębnowych i taśmowych opowiemy w naszym artykule dzięki informacjom, jakie uzyskaliśmy w firmie COMERC z Poznania. Podstawowymi elementami suszarni bębnowych są generator ciepła i obrotowy bęben. Bęben wykonany jest z blachy, najczęściej o grubość od 8 do 12 mm dobieranej stosownie do suszonych materiałów. Typowe długości takiego bębna to 4 do 12 m. Nowoczesne suszarnie bębnowe wyposażone są w klapy automatycznie odcinające dopływ czynnika suszącego do bębna, w system przeciwpożarowy i w system oczyszczania spalin oraz w automatyczny system kontroli wilgotności materiału. Temperatura powietrza lub spalin suszących może tutaj sięgać kilkuset stopni w skali Celsjusza, jednak w niektórych konstrukcjach można ją obniżyć do 350°C, co pozwala suszyć bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę materiały. Wśród wielu materiałów, które w tych urządzeniach można suszyć, znajdujemy także biomasę, słomę, oraz trociny. Suszarnie bębnowe mogą także stanowić część składową linii do produkcji pelletu i brykietu

Suszarnie taśmowe

Nietrudno domyślić się, że podstawowym elementem tego typu suszarni jest taśma. Taśma wykonywana jest ze specjalnego tworzywa odpornego na wysokie temperatury. Taśma spinana jest na obu końcach i porusza się na specjalnych rolkach. Materiał poddawany suszeniu jest równomiernie rozprowadzany na powierzchni taśmy, której perforacja zapewnia właściwe odprowadzanie odparowanej wody. Suszarnia taśmowa jest gabarytowo sporym urządzeniem, ponieważ długość jej taśmy sięga często kilkudziesięciu metrów. Z tego też względu mamy tutaj długą drogę suszenia i dlatego temperatura powietrza nie przekracza w tym urządzeniu temperatury 85-110°C, co zapobiega przesuszeniu surowca. Typowe suszarnie taśmowe wyposażone są w wentylatory wyciągowe zapewniające równomierną cyrkulację powietrza, w system samoczynnego oczyszczania taśmy, regulację grubości warstwy suszonego materiału oraz w system gaśniczy Urządzenia te mają różnorakie zastosowania, a suszyć można w nich między innymi rozdrobnioną biomasę, sieczkę słomianą, zrębki leśne itp.

Podsumowanie

Suszarnie bębnowe i suszarnie taśmowe nie są wobec siebie konkurencyjne. Chociaż niektóre rzeczy można suszyć tak w jednych, jak i drugich, to istnieje cała grupa materiałów, które muszą być suszone w różnych warunkach temperaturowych. Uważny czytelnik zapewne zauważył, że w suszarniach taśmowych mamy znacznie niższe temperatury czynnika suszącego niż w suszarniach bębnowych. Dlatego też te pierwsze mogą służyć do suszenia tych materiałów, które wymagają w tym procesie temperatury nieprzekraczającej 85-110°C i dłuższego czasu, natomiast w tych drugich suszymy materiały niemające takich ograniczeń.

2019-05-15 08:38

Inne artykuły