Suchy lód w gastronomii

Jedną z dziedzin, w których zastosowanie ma suchy lód, jest gastronomia i catering. Ze względu na swoje właściwości jest dopuszczony do kontaktu z żywnością. Służy do dekoracji dań, deserów i drinków. Co jeszcze warto wiedzieć o związkach suchego lodu z gastronomią?

Gastronomia

Suchy lód hamuje rozwój grzybów i bakterii, a do tego bezpośrednio przechodzi z fazy stałej w lotną – dzięki czemu może być używany do mrożenia i chłodzenia produktów żywnościowych. Nie ingeruje on w smak i zapach mrożonek. Może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie można stosować agregatów chłodniczych. Suchy lód zapewnia stałe utrzymanie niskiej temperatury. Sprawdza się świetnie w transporcie żywności oraz do chłodzenia wózków cateringowych. Jeśli ktoś organizuje imprezę plenerową czy spotkanie przy grillu latem, również doceni właściwości suchego lodu. Z jego pomocą można bezpiecznie i wygodnie przechowywać i transportować jedzenie, napoje czy lody.

Produkcja żywności

Kolejną domeną, w której suchy lód ma zastosowanie, jest produkcja żywności. Jest dodawany m.in. do kiełbas. Dwutlenek węgla jest dodawany też do opakowań ze świeżym mięsem. Jako środek bezwonny nie wpływa na smak żywności, zapewniając jej dłuższy okres przydatności do spożycia dzięki temu, że powstrzymuje proces fermentacji.

Dekoracje i drinki

Suchy lód jest wykorzystywany do serwowania lodów i sushi. Zapewnia daniom niską temperaturę, przydając im również walorów estetycznych. Suchy lód to również doskonały dodatek do drinków i napojów. Nie tylko szybko schładza serwowane gościom płyny, ale też daje ciekawy efekt „dymiących drinków”. Suchy lód zamienia się bezpośrednio w gaz, dzięki czemu nie zanieczyszcza napoju, nie ingeruje w jego zapach ani smak. Jak zauważa specjalista z firmy Ice Dry Zone, suchy lód świetnie pasuje do każdego napoju. Często stosowaną praktyką jest połączenie w wiaderku suchego lodu z ciepłą wodą, a następnie umieszczenie w nim butelki do schłodzenia.  Zapewniamy, że efekt jest zawsze zdumiewający – a szampan lub inny napój doskonale schłodzony.  

 

2017-06-02 13:55

Inne artykuły