Stoły kalibrujące i ich wykorzystanie w przemyśle

Stoły kalibrujące, wykorzystywane w liniach technologicznych, służą nadawaniu ostatecznego kształtu oraz wymiarów elementom z tworzyw sztucznych, produkowanym w procesie wytłaczania. Samo utrwalanie formy przedmiotu przebiega z wykorzystaniem kalibratorów lub urządzeń kalibrująco-chłodzących, mocowanych bezpośrednio do stołu od strony urządzenia wytłaczającego. Przyjrzyjmy się bliżej budowie i możliwościom zastosowania tego rozwiązania.

Budowa i działanie stołu kalibrującego

Stoły kalibrujące występują w rozmaitych wersjach, a wybór odpowiedniego modelu opiera się na parametrach pracy danej linii technologicznej. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj wytłaczanego tworzywa, wielkość produkowanych elementów oraz tempo wytłaczania.

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, na stole kalibrującym wyrób z tworzywa otrzymuje swój ostateczny kształt. Zatem mamy tu do czynienia z ostatnim etapem procesu wytłaczania, gdzie forma gotowych elementów jest utrwalana, najczęściej z wykorzystaniem chłodzenia – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Pol-Service Jacek Majcher.

Jako element linii produkcyjnej, stół kalibrujący jest urządzeniem przejezdnym, a jego konstrukcja nośna zbudowana  jest zazwyczaj z kształtowników. Te części urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z wodą (wykorzystywaną do chłodzenia wytłaczanych elementów),  muszą być wykonane z materiałów odpornych na korozję, a więc np. ze stali nierdzewnej.

Woda do urządzeń kalibrująco-chłodzących dostarczana jest ze zbiornika za pomocą pomp. Zbiornik na wodę, pompa oraz kolektory wodne i próżniowe stanowią integralne elementy stołu kalibrującego. Ilość pomp oraz kolektorów na danym stole dyktowana jest jego wielkością i przekłada się bezpośrednio na możliwości przerobowe linii produkcyjnej.

Gdzie wykorzystuje się stoły kalibrujące?

Stoły kalibrujące stanowią część linii produkcyjnej w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Oznacza to, że wykorzystywane są szeroko m.in. w recyklingu PCV i PP. Efektem przetwarzania tworzyw na liniach wytłaczających są rozmaite półprodukty oraz gotowe wyroby, takie jak np. profile, płyty i rury.

Zatem z takich linii technologicznych do produkcji tworzyw sztucznych, wspieranych omawianymi stołami kalibrującymi, korzysta wiele gałęzi przemysłu. Kształtowniki i rury z PVC stosowane są w branży budowlanej, płyty z tworzyw są ważnym surowcem w przemyśle opakowaniowym i produkcji zabawek czy drobnego AGD, a nawet w branży motoryzacyjnej, zaś z profili PVC produkowana jest m.in. stolarka okienna i drzwiowa.

2019-02-06 11:01

Inne artykuły