Sposoby na uszczelnianie przewodów paliwowych

Połączenia przewodów paliwowych ze zbiornikiem paliwa, pompą paliwa, pompą wtryskową czy też gaźnikiem powinny cechować się odpowiednią szczelnością. Jeżeli nie jest ona zapewniona, może dojść do szeregu komplikacji – nawet tak niebezpiecznych, jak pożar samochodu. W jaki sposób należy uszczelniać przewody paliwowe? Szczegóły niżej.

Gdzie powstają nieszczelności przewodów paliwa?

Nieszczelności przewodów paliwa mogą powstawać w różnych miejscach. Najczęściej są to punkty podłączenia do elementów współpracujących, typu zbiornik paliwa, filtry, pompa paliwa bądź gaźnik. Takie miejsca zazwyczaj da się dobrze uszczelnić. Poważniejszy problem stanowią przetarcia miejscowe przewodów – np. w obszarach ich zetknięcia z karoserią czy metalowymi przedmiotami. Niestety, takich przewodów nie da się doprowadzić do stanu użyteczności – konieczna okaże się wymiana. Są to jednak rzadkie sytuacje. W większości przypadków uszczelnianie przewodów paliwowych zdaje egzamin. Jak zatem tego dokonać?

Uszczelnianie przewodów paliwowych – co warto wiedzieć?

Najprostsze w uszczelnieniu są miejsca połączeń przewodów plastikowych z metalowymi rurkami, zwieńczonymi zgrubieniami. Końce takich przewodów, po odpowiednim rozgrzaniu w gorącej bądź wrzącej wodzie, bez problemów nasuwają się na zgrubienia po czym, kurcząc się w procesie stygnięcia, zaciskają się mocno na metalowych rurkach, zapewniając szczelne połączenie. Aby dodatkowo się zabezpieczyć, końcówkę danego przewodu można zacisnąć metalową obejmą, stosując odpowiednio dopasowany podkład (zwykły przylepiec okaże się wystarczający). Zaciśnięcie obejmy bez uprzednio nałożonego podkładu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia przewodu, a w przypadku plastiku – nawet do jego przecięcia.

Zdarzają się sytuacje, w których przewód paliwowy jest zaopatrzony w specjalną końcówkę z metalowym oczkiem, przez które przechodzi śruba z osiowym otworem i kilkoma otworkami promieniście do niego dochodzącymi. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, uszczelnienie wymaga użycia specjalnych podkładek. Są one wykonywane z tworzywa przypominającego materiał uszczelek, stosowanych w zaworach wodnych oraz innych elementach domowej hydrauliki. Mimo to, stanowczo zabronione jest stosowanie uszczelek hydraulicznych. W żadnym razie nie są one przystosowane do kontaktu z paliwem i bardzo szybko przemiękają.

W przypadku, gdy oczko przewodu paliwowego podlega przykręceniu do aluminiowego korpusu (np. do pokrywy komory pływakowej gaźnika), do uszczelniania nie powinno się używać podkładek miedzianych. Mimo że są one miękkie, nie gwarantują pełnej szczelności. Dokręcenie śruby z kanałem również nie okaże się pomocne – wręcz przeciwnie, może pogorszyć sprawę, doprowadzając chociażby do zerwania gwintu w aluminiowym elemencie.

Przykręcając oczko przewodu paliwowego do metalowego korpusu trzeba również pamiętać, aby uszczelki założyć po jego obu stronach. W przypadku, gdy nie posiadamy odpowiednich umiejętności lub nie wiemy, czy przewody paliwowe zostały uszczelnione w należyty sposób, warto skonsultować się z fachowcami. Pomocą służą specjaliści firmy MIREX, dysponujący asortymentem przewodów paliwowych, hamulcowych, pneumatycznych i hydraulicznych.

2018-10-09 13:03

Inne artykuły