Sposoby na skuteczne eksponowanie odzieży w sklepie

Aby odnieść sukces w branży odzieżowej, trzeba nie tylko wiedzieć, jak zachęcić klienta do odwiedzenia danego sklepu z ubraniami. Równie ważne jest – jeśli nie ważniejsze – czy na tyle przekonamy klienta do naszych propozycji, by zechciał zostawić w sklepie swoje pieniądze. Nieocenioną pomocą może być tu sugestywny visual merchandising, czyli takie eksponowanie odzieży, które skłoni do zakupów jak największą liczbę klientów.  

Nieocenione pierwsze wrażenie

W butiku z odzieżą, podobnie jak w życiu, obowiązuje zasada pierwszego wrażenia. Już jedno spojrzenie na wystawę powinno skutecznie zachęcić klienta do wejścia do sklepu. Jeśli to zrobi – pierwszy sukces za nami. Wystawa jest wizytówką sklepu – na znajdujących się na niej manekinach powinny znaleźć się więc najciekawsze propozycje, ale nie powinno tu też zabraknąć informacji o aktualnych promocjach czy wyprzedażach. Cóż bardziej zachęci klienta do odwiedzenia sklepu niż okazja kupna modnych bądź tanich ubrań (a najlepiej jedno i drugie)? Zaraz po witrynie kolejnym kluczowym miejscem w sklepie jeśli chodzi o eksponowanie odzieży jest strefa wejścia. Kiedy już klient przekroczy próg naszego butiku, nie pozwólmy mu za szybko z niego wyjść. Warto tu zwrócić uwagę na takie ustawienie regałów sklepowych, by w zasięgu wzroku klienta znalazły się najciekawsze propozycje i nowości. Dobrze, by były tu też produkty z najwyższą marżą, czyli te szczególnie istotne z punktu widzenia strategii sprzedaży  – kupno ich przez klientów oznacza większy zarobek dla sklepu.

Efektywna organizacja przestrzeni

Jak zauważa nasz ekspert z firmy Bemarc, kluczowe dla sukcesu sprzedażowego są odpowiednie meble, o czym przekonało się już wiele marek odzieżowych. Ważny jest rodzaj i jakość mebli, ale też ich odpowiednie ustawienie. Klient w sklepie powinien czuć się komfortowo i mieć możliwość zapoznania się ze wszystkimi propozycjami marki. Przejścia powinny być odpowiednio szerokie, a w pobliżu przymierzalni warto postawić kilka puf, na których mogą odpocząć strudzeni kupujący. Półki w sklepie, jeśli się takie znajdują, powinny być zawieszone na linii wzroku klientów, czyli mniej więcej na wysokości 150-190 cm. Równie istotna jest przejrzysta ekspozycja ubrań – aby na przykład zdezorientowany klient nie pomylił części damskiej z męską. W niektórych sklepach ubrania są posegregowane według kolorów, inne dzielą je rodzajowo – czyli na przykład w jednym miejscu spodnie, a w innym t-shirty. Niezawodnym sposobem ekspozycji ubrań są manekiny, jeśli tylko ilość przestrzeni w sklepie na to pozwala, nie warto z nich rezygnować. Alternatywą dla manekinów są ubrania oferowane na wieszakach bądź w postaci piramid.

Istotne szczegóły

Przygotowując ekspozycję w sklepie, warto pamiętać o takich ważnych szczegółach jak odpowiednie światło i muzyka. Tworzą one przyjemny nastrój sprzyjający udanych zakupom. Umiejętne operowanie światłem pozwala eksponować droższe ubrania, a do tego uwydatnić kolory ubrań i przydać im tym samym atrakcyjności. Równie istotna jest lokalizacja przymierzalni oraz kas. Powinny być one dobrze oznakowane i widoczne, tak by klient nie szukał ich zdezorientowany po sklepie.

2017-10-03 14:32

Inne artykuły