Specjalistyczne usługi sprzątające

Z usług sprzątających świadczonych przez profesjonalne, wyspecjalizowane w tym zagadnieniu przedsiębiorstwa korzysta coraz więcej osób i instytucji. I nic dziwnego – pozwala to zaoszczędzić wiele czasu i zachodu, a zazwyczaj także pieniędzy, staje się więc znacznie bardziej opłacalne niż zatrudnienie sprzątaczki na etat. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zalety zlecania zadań w zakresie utrzymania porządku oraz czystości zawodowcom.

Zajmujące się sprzątaniem firmy podzielić można zasadniczo na te mniejsze, jedno- lub kilkuosobowe, oraz na te zatrudniające co najmniej kilkunastu ludzi i dysponujące specjalistycznym, często dość drogim sprzętem. W pierwszej z tych grup wyróżnić można natomiast przedsiębiorstwa skupiające się na mniejszych powierzchniach, takich jak mieszkania prywatne, lokale użytkowe, niewielkie biura czy przestrzenie magazynowe. Firmy  te mają na wyposażeniu z reguły tylko podstawowe środki czystości i narzędzia, takie jak mop czy odkurzacz oraz różnego typu akcesoria (np. ściereczki, gąbki, ściągaczki do mycia szyb). Jak jednak słusznie zwraca uwagę przedstawiciel zajmującej się metodami utrzymania porządku firmy ActiveBrand, wśród mniejszych podmiotów spotkać też można te o mocno sprecyzowanym profilu, zatrudniane zazwyczaj jednorazowo do „zadań specjalnych”, jak choćby sprzątanie po remontach czy mycie szklanych elewacji z wykorzystaniem technik alpinistycznych.

Większe firmy

Działalność większych przedsiębiorstw świadczących usługi sprzątające opiera się przede wszystkim na cyklicznych zleceniach i obejmuje zwykle powierzchnie liczące co najmniej 500 m kw., czyli np. duże hale magazynowe, biurowce bądź supermarkety. Znajdziemy też jednak podchodzące do sprzątania kompleksowo firmy, które szybko i sprawnie będą w stanie chociażby przygotować do wprowadzenia się świeżo zakupiony dom jednorodzinny, co wymaga uprzątnięcia i wyczyszczenia nie tylko pokoi i okien, ale często też elewacji, garażu, podjazdu i posesji wokół budynku.

Profesjonalny sprzęt

Duże firmy oprócz „standardowego wyposażenia” dysponują także sprzętem takim jak profesjonalne odkurzacze, maszyny piorące (do wykładzin) czy automaty do mycia posadzek, a także specjalistycznymi środkami czystości dobieranymi do konkretnego zlecenia (np. do sprzątania w szpitalach i przychodniach albo zmywania graffiti). Podobnie jak zatrudnienie przez te firmy odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, pozwala to osiągnąć znacznie wyższą skuteczność i efektywność, jeżeli chodzi utrzymanie porządku w danym obiekcie.

Kłopot z głowy

Istotne jest również to, że zatrudniając zewnętrzną firmę, która się nim zajmuje, nie musimy kupować tych wszystkich rzeczy ani śledzić rynkowych zmian w tym zakresie. Nie jest też naszym problemem konserwacja i serwis maszyn ani szkolenie osób sprzątających. Jeśli zaś któraś z nich zachoruje, firma zapewni na jej miejsce zastępstwo, co nie jest takie proste w momencie, gdy zatrudniamy kogoś do sprzątania na stałe. Możemy więc w pełni skupić się na bieżącej działalności naszego biznesu, zamiast kłopotać się wyżej wymienionymi kwestiami administracyjnymi.

2017-07-05 08:45

Inne artykuły