Różnice między zlewem a basenem gastronomicznym

Zlewy i baseny gastronomiczne to elementy wyposażenia profesjonalnej kuchni lub zmywalni w lokalach gastronomicznych. Usprawniają działania pracowników, przy tym muszą też odpowiadać na potrzebę zachowania maksymalnego poziomu higieny na stanowisku pracy. Czym różnią się te dwa podobne do siebie meble? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Zlew gastronomiczny

Ze względu na panujące w lokalach gastronomicznych warunki – wysokie temperatury, wilgotność, ruch i potrzebę szybkich działań, meble gastronomiczne być bardziej odporne i trwałe od mebli stosowanych w typowych pomieszczeniach kuchennych. Dotyczy to także zlewów. Te wykorzystywane w gastronomii ze względu na potrzebę zachowania maksymalnego poziomu higieny, są najczęściej wykonywane ze stali nierdzewnej.

Stal nierdzewna zapewnia solidność, wytrzymałość i odporność zlewów na uszkodzenia mechaniczne oraz różnorodne substancje. Jest odporna na korozję i wykazuje działanie antybakteryjne. – mówi ekspert z firmy Jugema, specjalizującej się w produkcji mebli gastronomicznych – Profesjonalne blaty zlewów gastronomicznych ułatwiają zachowanie czystości – posiadają funkcjonalne ranty wodne, które i uniemożliwiają spływanie wody z blatów na podłogę.

Zlewy gastronomiczne występują w wersji jedno- lub dwukomorowej, ale nie ma problemu z wykonaniem na zamówienie zlewów z większą ilością komór. Zlewozmywaki mogą być także wyposażone w miejsce do odkładania naczyń, znajdujące się obok komory. Pod blatem mogą znajdować się półki otwarte lub z drzwiami przesuwnymi. Zlewy umieszczone są na nóżkach, które możemy regulować, dostosowując wysokość do naszych potrzeb.

Basen

A czym są baseny? W dużym uproszczeniu są to również zlewy ze stali nierdzewnej, ale różnią się od zlewów przede wszystkim wielkością komory. Komora zlewowa ma zazwyczaj wymiary 400 x 400 x 250 mm. Baseny gastronomiczne standardowo najczęściej produkowane są w wymiarach: szerokość 600 lub 700 mm, długość od 600 do 1600 mm, głębokość 300 i 400 mm. Basen w przeciwieństwie do zlewu nie posiada blatu roboczego, a całą powierzchnię mebla stanowi komora do mycia.

W codziennej pracy w kuchni użytkowane są sprzęty, które są zbyt duże, aby umieścić je w zmywarkach lub zlewach. Duże garnki, pojemniki transportowe, pojemniki GN, blachy, kosze – bez problemu zmieszczą się w głębokim zbiorniku basenu. W basenie montuje się zazwyczaj baterię prysznicową. Baseny występują w wersji wiszącej, na 4 nogach z regulowanymi plastikowymi stopami, na 4 nogach z kółkami ułatwiającymi przemieszczanie basenu, na kołach i z uchwytem, dzięki któremu manewrowanie basenem jest łatwiejsze.

Podobnie jak zlewy, baseny możemy spotkać w wersji z półkami, a także w wersji jedno- lub dwukomorowej (dedykowane kuchniom większych lokali). Baseny i zlewy przystosowane są do bezpośredniego kontaktu z żywnością, mogą więc służyć także do obmywania produktów żywnościowych.

2019-06-04 12:54

Inne artykuły