Różne sposoby ozdobienia przydomowego ogródka

Czego należy oczekiwać od ogrodnika? Wiedzy o roślinach i ich pielęgnacji, dobrej kondycji, cierpliwości… i wyobraźni. Ozdobny ogródek to w końcu również spore wyzwanie dla naszej kreatywności i poczucia estetyki, a praca nad tym, by wyglądał idealnie, nie kończy się nigdy. Istnieje wiele sposobów na urozmaicenie wyglądu naszej działki, by była nie tylko dziełem sztuki, ale również miejscem, w którym z przyjemnością będziemy spędzać wolny czas.

Zieleń to podstawa

Istnieją różne szkoły ogrodnicze – francuska, charakteryzująca się bardzo harmonijnym i symetrycznym planem; angielska, stawiająca na swobodę i naturalność, oraz wiele innych. Oczywiście nie na każdej działce możemy stworzyć ogród na miarę tego w Wilanowie lub Łazienkach Królewskich, jednak nie można sobie wyobrazić prawdziwego ogródka bez roślin. W każdym sklepie ogrodniczym znajdziemy nasiona i sadzonki dziesiątek gatunków kwiatów i krzewów. Drzewka ozdobne warto kupować w wyspecjalizowanych szkółkach, takich jak Szkółka Waleczek. Dobór roślin zależy głównie od naszych upodobań, ale również od warunków, jakie jesteśmy w stanie im zaoferować. Dlatego zanim je wybierzemy, poświęćmy chwilę na zaplanowanie przestrzeni. Lepsze poznanie gatunków, które zamierzamy zakupić, może się okazać na tym etapie niezbędne – wiedząc np., że derenie i bluszcze lubią cień, będziemy w stanie znaleźć im miejsce w towarzystwie wysokich drzew. Znajomość takich informacji pomoże nam uniknąć wielu problemów, które mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie.

Działkowa infrastruktura

Gdy tylko robi się cieplej na zewnątrz, spędzamy w naszym ogródku więcej czasu na odpoczynku. Żeby ułatwić i umilić sobie relaks w takich chwilach, powinniśmy zawczasu pomyśleć o mini infrastrukturze działki – ścieżkach, płotach, skalniakach i rollborderach, pergolach oraz altanie, w której można usiąść z rodziną lub znajomymi. Poza tym, że mają zastosowanie praktyczne, to są również ważnym elementem estetycznym ogrodu, z ich pomocą nadamy mu wyjątkowego charakteru. Ciekawe efekty można osiągnąć też poprzez zastosowanie sztucznego oświetlenia – na rynku dostępne są ogrodowe lampy, zasilane prądem lub energią słoneczną.

Korzystaj z wyobraźni

Na ogół, jeśli chcemy ozdobić nasz ogród, udajemy się do sklepu ogrodniczego, rzadko kiedy tworzymy własne ozdoby. A szkoda, bo przy niewielkim nakładzie pieniędzy i odrobinie pracy możemy tchnąć nowe życie w z pozoru niepotrzebne rzeczy. Donice możemy zrobić ze starych opon, wydrążonych pni, a nawet starych butów. Butelki z kolorowego szkła możemy zakopać w ziemi denkami do góry, by służyły jako rollbordery. Nieużywane, blaszane wiadro może sprawdzić się jako świetna lampa do altany. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia!

2015-12-28 16:25

Inne artykuły