Różne rodzaje dachów. Przegląd rozwiązań

Dach stanowi najważniejsze zwieńczenie każdego budynku mieszkalnego. To od niego uzależniony jest ostateczny wygląd obiektu oraz jego funkcjonalność. Wybierając dach, trzeba brać pod uwagę wiele czynników, m.in. rodzaj pokrycia, ilość połaci i kąt ich nachylenia, a także kształt. Dziś skupimy się na tym ostatnim aspekcie. Jaki kształt dachu wybrać do swojego domu i o czym warto pamiętać?

Dach skośny

Dachy skośne cieszą się największą popularnością na polskim rynku budowlanym i są chętnie wybierane do pokrywania różnego typu budynków mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne i szeregowe, bloki mieszkalne czy kamienice.

Do dachów skośnych można zaliczyć następujące rodzaje:

  • dwuspadowe,
  • czterospadowe,
  • przyczółkowe,
  • kopertowe,
  • mansardowe.

Jak tłumaczy ekspert z hurtowni pokryć dachowych Ambit:

Fenomen dachów skośnych opiera się na ich trwałości oraz estetycznym wyglądzie. Można je pokrywać dachówką betonową, ceramiczną, blachodachówką lub papą. Takie konstrukcje mają również doskonałe walory praktyczne – zimą efektywnie odprowadzają zalegający śnieg.

Spośród wszystkich dachów skośnych najbardziej złożoną konstrukcją jest dach wielospadowy. Łączy on w sobie kilka dachów o zróżnicowanych kształtach lub ułożonych na różnych poziomach. Taki dach ma największą ilość krawędzi i wieńczy budynki
o zaawansowanej bryle addytywnej.

Dach płaski

Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest dach płaski, zwany także stropodachem. Ma żelbetową konstrukcję, a spadek umożliwiający odprowadzanie zaległej wody z opadów tworzy się przez odpowiednie uformowanie wylewki betonowej.

Ten rodzaj dachu bardzo dobrze prezentuje się na budynkach stworzonych w estetyce modernistycznej, industrialnej lub minimalistycznej. Świetnie komponuje się
z nowoczesnymi, geometrycznymi formami oraz z materiałami takimi jak beton architektoniczny lub szkło. Dachy płaskie są nieskomplikowane, dzięki czemu są stosunkowo proste w budowie. Warto jednak zadbać o odpowiednie odprowadzenie wody, a przede wszystkim dbać w okresie zimowym ze względu na zalegający śnieg powodujący znaczne obciążenie. 

Jaki kształt dachu wybrać?

Kształt konstrukcji dachowej powinien być dostosowany do planu miejscowego oraz do panujących na danym terenie warunków atmosferycznych.  W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zawarte są wymagania prawne odnoszące się do rodzaju dopuszczalnych dachów.

Gdy już ustalisz, że Twój rodzaj dachu spełnia wymagania formalne, przyjrzyj się jakie warunki panują w miejscu, w którym ulokowano budynek. Jeśli na przykład dom ulokowano na otwartej przestrzeni lub nieopodal lasu, to taki obiekt będzie bardziej narażony na działanie wiatru. Wówczas sprawdzi się dach o mocnym kącie nachylenia. Jeśli natomiast dom znajduje się na małej przestrzeni i stoi w otoczeniu innych budynków, a dodatkowo temperatura przez większość roku jest sprzyjająca, dobrym wyjściem będzie dach płaski.

2019-05-09 11:52

Inne artykuły