Różna trasa, inny pojazd – Rodzaje rowerów

Rower jest nieodłącznym elementem sportowego wyposażenia każdej dbającej o Zdowie osoby. Zalet jeżdżenia na jednośladzie jest dużo. Od ogólnego zdrowia, poprzez kondycję, lepsze samopoczucie, oszczędność czasu i pieniędzy, po dbałość o środowisko naturalne. Warto mieć w rodzinie kilka rowerów, aby wspólnie spędzać czas na ekscytującej wycieczce.

Rodzaje rowerów

Zanim przystąpimy do zakupu musimy zastanowić się, do czego będziemy wykorzystywać nowy pojazd. W zależności od tego warunku możemy wybrać typ roweru i jego klasę. Obecnie na rynku dostępnych jest około kilkanaście rodzajów rowerów, jednak w 90% przypadków będziemy wybierali pomiędzy czterema typami: górskim, miejskim, crossowym oraz trekkingowym (turystycznym).

Góry czy miasto?

Pierwszy z nich idealnie nadaje się do jazdy terenowej. Cechuje się zwartością i wytrzymałością – cała konstrukcja jest niezwykle solidna, co przekłada się również na zwiększoną masę takiego pojazdu. Rowery górskie mają większy prześwit pod pedałami, siodełko znajduje się wyżej niż kierownica, która może być prosta lub lekko wygięta, a koła mają wielkość 26 lub 29 cali. Dzięki powyższym elementom oraz dodatkowym wzmocnieniom, rower górski jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Trochę inaczej sprawa wygląda, jeżeli rowerem zamierzamy przemierzać miejskie odcinki np. do pracy lub do szkoły. Jeżeli dodatkowo będziemy chcieli przewozić niewielki bagaż, to powinniśmy wybrać rower miejski, tzw. „holenderski”. Nie jest to model zbyt szybki i zwrotny, ale umożliwia komfortową jazdę po ulicach miast. Kojarzony jest z bagażnikiem, błotnikami, dynamem i koszykiem na zakupy. Przy kupnie tego rodzaju roweru użytkownicy często kierują się jego wyglądem.

Dla wielbicieli dłuższych wycieczek

Bardziej uniwersalnym modelem roweru jest cross, który nadaje się do jazdy po asfaltowych drogach, bezdrożach, ścieżkach leśnych oraz ulicach miast. Jest on coraz częściej wybierany wśród amatorów dwóch kółek. Każdy model jest wyposażony w amortyzatory przednie, które umożliwiają podróżowanie po wymagających trasach. Podczas nich przydaje się również regulacja pozycji za kierownicą, a szybkość w trakcie jazdy zapewniają 26- lub 28-calowe obręcze. Minusem może być brak błotników oraz bagażników, ale uniwersalna konstrukcja roweru crossowego pozwala na zamontowanie dodatkowych akcesoriów.

Długie podróże umożliwia również rower trekkingowy – znakomity do uprawiania zaawansowanej turystyki. Jest to uniwersalny model jednośladu, który gwarantuje pokonywanie setek, a nawet tysięcy kilometrów w wygodnej dla kręgosłupa pozycji. Pozwala to na spędzenie kilku dni, a nawet tygodni w trasie nie narażając się na ból i zmęczenie podczas jazdy. Oczywiście, jest to również dobra opcja dla osób lubiących przejażdżki po miejskich drogach lub nieutwardzonej powierzchni.

Po wybraniu konkretnego modelu warto zapoznać się z ofertą rowerów dostępną na stronie internetowej firmy Remar Sport, która działa w branży sportowej od 1992 roku i gwarantuje wysoką jakość i dobrą cenę wszystkich sprzedawanych towarów.  

2016-04-11 09:31

Inne artykuły