Rodzaje zamków na zęby

Zdrowe i proste zęby to nie tylko ładny uśmiech, to także łatwiejsze oraz bardziej efektywne dbanie o czystość jamy ustnej. Nie bez powodu więc wiele osób w różnym wieku decyduje się na stały aparat ortodontyczny. Najbardziej popularne są aparaty z zamkami metalowymi, ale to nie jedyne rozwiązanie, na które możemy się zdecydować. Jakie są rodzaje zamków na zęby?

Zamki metalowe i zamki ceramiczne

Aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi cieszą się największym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swoją skuteczność, są też najbardziej przystępne cenowo. W aparatach tego typu elementem pracującym jest łuk przytwierdzony do zamków elastycznymi elementami nazywanymi ligaturami, które wymieniane są przy każdej wizycie u ortodonty. Ligatury występują w różnych kolorach, co szczególnie podoba się najmłodszym pacjentom. Od pewnego czasu dostępne są także zamki bezniklowe, które zostały wprowadzone z myślą o pacjentach alergicznych. Kolejne znane zamki ortodontyczne to zamki ceramiczne, porcelanowe. Mogą być przezroczyste lub półprzezroczyste. Jak mówi nam przedstawiciel przychodni stomatologicznej Ferrus z Warszawy, ceramiczne zamki półprzezroczyste są zbliżone do naturalnego koloru zębów pacjenta, co jest dużym plusem. Zamki ceramiczne są zdecydowanie mniej widoczne od tych metalowych, a to dla wielu osób naprawdę spora zaleta.

Zamki szafirowe i aparaty samoligaturujące

Zamki wykonane z monokrystalicznego szafiru są właściwie przezroczyste, przez co polecane są przede wszystkim pacjentom ze śnieżnobiałymi zębami. Ogromną zaletą zamków szafirowych jest niezwykle gładki kontur, w związku z czym nie osadza się na nich kamień nazębny. Zamki szafirowe nie ulegają też przebarwieniom. W aparatach samoligaturujących ligatury zostały zastąpione metalową klapką, co maksymalnie redukuje tarcie. Drut aparatu przesuwa się z minimalnym oporem, jeśli szczelina zamka jest wyraźnie większa od niego. W związku z tym, że w aparatach tego typu nie mamy ligatur, zmniejsza się częstotliwość wizyt kontrolnych.

Aparaty bez zamków? – przezroczyste nakładki

Jeśli aparat ortodontyczny z zamkami nas z jakichś względów nie przekonuje, możemy wybrać alternatywne rozwiązanie – przezroczyste nakładki do korygowania wady zgryzu. Ta innowacyjna metoda zalecana jest wyłącznie pacjentom zdyscyplinowanym, którzy ściśle przestrzegają zaleceń lekarza, ponieważ nakładki łatwo się zdejmuje. Nakładki są oczywiście wykonywane z indywidualnego wycisku. W jednym etapie leczenia pacjent otrzymuje trzy przezroczyste nakładki o różnych grubościach, które różnią się siłą działania – wymieniamy je zgodnie z zaleceniem lekarza, średnio co cztery tygodnie.

Wybór aparatów ortodontycznych jest więc bardzo szeroki, że każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie – a jeśli mamy wątpliwości, specjalista na pewno nam doradzi.
2018-10-08 10:04

Inne artykuły