Rodzaje systemów zasilania paliwem gazowym

Instalacje LPG w samochodach zaczęły zyskiwać bardzo dużą popularność wśród polskich kierowców już w połowie lat 90-tych XX wieku. Przyczyną były przede wszystkim bardzo niskie ceny paliwa gazowego. Jednak od tego czasu technologia motoryzacyjna zrobiła bardzo duży krok naprzód – wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań w konstrukcji silników konieczne było dostosowanie do nich instalacji LPG. Do dnia dzisiejszego powstało pięć generacji tego typu urządzeń.

Generacja I

Zaliczamy do niej najstarsze instalacje LPG. Obecnie są ona coraz rzadziej spotykane, gdyż działają wyłącznie w połączeniu z silnikami o układzie gaźnikowym. Ich znaczącym minusem był brak regulacji ilości gazu zasilającego silnik, co powodowało, że silnik nie był elastyczny – zużycie paliwa było takie samo niezależnie od sposoby jazdy. Ponadto przełączanie między gazem a benzyną odbywało się ręcznie.

Generacja II

W tej generacji instalacji LPG wprowadzono wiele zmian w stosunku do poprzedniej. Przede wszystkim włączono do niej dodatkowe układy elektroniczne, które pozwoliły na regulowanie składu mieszanki w zależności od obrotów silnika – w efekcie możliwe stało się uzyskanie większej dynamiki jazdy, ograniczenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji spalin. Przełączanie paliwa z benzyny na gaz odbywało się w sposób automatyczny kiedy silnik osiągnął odpowiednią temperaturę. 

Generacja III

Instalacje III generacji przeznaczone są dla silników z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Paliwo podawane jest do silnika w sposób ciągły przez wtryskiwacz paliwa, dzięki czemu możliwe jest zachowanie fabrycznych parametrów silnika. Dzięki zastosowaniu elektronicznego sterownika możliwe jest dawkowanie do silnika odpowiedniej dawki gazu. Zachowane zostało automatyczne przełączanie paliwa znane z II generacji.

Generacji IV

Do tej generacji należą najpopularniejsze obecnie instalacje gazowe.
-Wyposażone są one w sterowane elektrycznie wtryskiwacze, umieszczone obok wtryskiwaczy benzyny i odpowiedzialne za zasilanie silnika paliwem gazowym – wyjaśnia specjalista z firmy Auto Gaz Śląsk - Gaz podawany jest oddzielnie do każdego cylindra, a jego ilość ustalana jest przez system sterujący na podstawie sygnałów z wtryskiwaczy benzyny.
Dzięki temu możliwe jest uzyskanie osiągów bardzo zbliżonych do osiągów przy zasilaniu silnika benzyną. Przełączanie między paliwa następuje automatycznie po odpowiednim nagrzaniu silnika lub po wyczerpaniu gazu

Generacja V

To obecnie najbardziej zaawansowane instalacje na rynku. Tym, co je wyróżnia, to podawanie paliwa do silnika w stanie ciekłym, a nie – jak w poprzednich generacjach – gazowym. Jest to wynikiem braku reduktora. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zastosowanie zasilania gazem w silnikach z turbodoładowaniem.

2017-09-22 09:28

Inne artykuły