Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to wygodna, niezwykle praktyczna alternatywa dla okularów. Decyduje się na nie coraz więcej osób – nie tylko z uwagi na komfort użytkowania, ale też choćby ze względów estetycznych. Do wyboru mamy co najmniej kilka rozmaitych wariantów soczewek kontaktowych. Czym się charakteryzują i na czym polegają najważniejsze różnice między nimi?

Po pierwsze, warto wspomnieć o podziale soczewek na korekcyjne i kosmetyczne. Zadaniem soczewek korekcyjnych, zgodnie z ich nazwą, jest korekta wad wzroku – wrodzonych bądź nabytych. Może chodzić tutaj zarówno o krótko- lub dalekowzroczność (w przypadku których stosuje się soczewki sferyczne), jak i łączącą oba te problemy prezbiopię (soczewki progresywne lub multifokalne) czy nawet astygmatyzm (soczewki toryczne). Kosmetyczne soczewki kontaktowe natomiast to takie, które podkreślają naturalny odcień tęczówki – albo wręcz całkowicie go odmieniają. Potrafią stanowić też kamuflaż dla widocznej zaćmy, jak również cechować się jednocześnie właściwościami koloryzującymi i korekcyjnymi.

Materiał wykonania

Podział soczewek kontaktowych przebiegać może także z uwagi na materiał, z jakiego je zrobiono. Wyróżniamy tutaj zasadniczo soczewki twarde i miękkie, a wśród tych ostatnich jeszcze hydrożelowe (bardziej delikatne, ale trochę słabiej przepuszczające tlen) i silikonowo-hydrożelowe – nieco sztywniejsze, dzięki czemu można je nosić dłużej, co okazuje się nieocenione w przypadku osób prowadzących intensywny tryb życia (i to nawet jeśli mają wrażliwe oczy).

Twarde soczewki kontaktowe wyrabia się natomiast z tzw. szkła organicznego, czyli specjalnego polimeru charakteryzującego się twardością i sztywnością, ale też przepuszczającego tlen. To właśnie od tego materiału pochodzi stosowana niekiedy nazwa „szkła kontaktowe”. Stosunkowo rzadko przyczynia się on do zapalenia rogówki czy spojówek, pozwala też dłużej utrzymać optymalny poziom nawilżenia oczu. Z tego względu soczewki twarde poleca się osobom borykającym się z zespołem suchego oka. Jak dowiadujemy się w gliwickim salonie optycznym Nemezis, tylko ten rodzaj soczewek jest też w stanie rozwiązać problem nieregularnej rogówki, jak również stanowić opatrunek zakładany przy jej urazach albo nośnik niektórych leków okulistycznych.

Częstotliwość wymiany

Soczewki kontaktowe podzielić można wreszcie ze względu na to, jak długo można stosować jedną parę. Najbardziej higieniczną, polecaną np. alergikom opcją są soczewki, które zakłada się tylko raz i utylizuje po jednym dniu noszenia. W przeciwieństwie do soczewek zwanych dziennymi nie wymagają dezynfekcji specjalnym płynem, są też od nich jednak istotnie droższe. Soczewki dzienne na noc umieszcza się w przeznaczonym do tego pojemniczku, a wymienia na nowe – w zależności od zaleceń producenta konkretnego modelu – co miesiąc lub dwa tygodnie, ewentualnie co kwartał. Do niedawna spotkać można było jeszcze soczewki roczne, obecnie jednak odchodzi się już od tego rozwiązania. Nowością są za to soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc. One z kolei dzielą się na wymieniane po kilku dniach oraz po miesiącu ciągłego użytkowania.

2019-04-11 16:40

Inne artykuły