Rodzaje samochodowych instalacji LPG

Gaz jako paliwo samochodowe zyskał dużą popularność w połowie lat 90-tych XX wieku i do dziś jest powszechnie wybieraną alternatywą dla benzyny. Główną przyczyną stojącą za tym sukcesem jest niska cena, kształtującą się na około połowę niższym poziomie niż cena benzyny. Zanim będziemy mogli korzystać z gazu, konieczne jest zainstalowanie w samochodzie stosownej instalacji LPG. Dzielimy je na pięć generacji

Instalacje I generacji

Najstarsze i najprostsze instalacje gazowe, stosowane w samochodach z silnikiem gaźnikowym, nieposiadających katalizatora oraz sondy lambda.

Dodatkowo instalacje są układami całkowicie mechanicznymi, pozbawionymi elementów elektronicznych. – mówi przedstawiciel firmy Gal-gaz - Instalacje gaźnikowe można instalować w autach z przełomu lat 70-tych i 80-tych. Ich zaleta to stosunkowo niski koszt części i montażu – wada to z kolei brak możliwości dynamicznej regulacji składu mieszanki do obciążenia silnika.

Instalacje II generacji

Podobnie jak instalacje I generacji stosowane są w silnikach starszej generacji, jednak posiadających jedno- lub wielopunktowy wtrysk paliwa i sondę lambda. Można je stosować w silnikach posiadających katalizator. Instalacje gazowe II generacji są pierwszymi wyposażonymi w elektroniczny moduł, sterujący dawkowaniem mieszkanki gazowo-powietrznej. Instalacje tego typu stosowane są w autach nowszych, produkowanych w latach 90-tych – ich cena jest również nieco wyższa.

Instalacje III generacji

Obecnie jest to rozwiązanie stosunkowo mało popularne ze względu na swoje liczne wady, między innymi jednopunktowy mechanizm rozpylania mieszanki gazowo-powietrznej. Instalacje III generacji traktowane są jako pośrednik między rozwiązaniami oferowanymi przez II i IV generacją instalacji.

Instalacje IV generacji

Nazywane również instalacjami sekwencyjnymi, należą do najpowszechniej obecne stosowanych instalacji gazowych. Rozwiązaniem, które odróżnia je od poprzednich generacji, jest przede wszystkim zastosowanie wtryskiwaczy gazu w ilości odpowiadającej ilości cylindrów silnika. Dawkowaniem gazu oraz składem mieszanki steruje komputer silnika, dzięki czemu parametry pracy jednostki są zbliżone do parametrów zasilania benzynowego

Instalacje V generacji

Jak do tej pory to najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku, stosowane w najnowszych modelach silników samochodowych. Umożliwiają one wtrysk gazu w fazie ciekłej do kolektora dolotowego bądź do komór spalania. Nieformalne mówi się również o generacji VI, która zapewnia podawanie gazu w sposób najbardziej zbliżony do podawania benzyny.

2019-02-04 09:23

Inne artykuły