Rodzaje przecinaków hydraulicznych

Przecinaki hydrauliczne to jedne z wielu narzędzi, które są zasilane hydraulicznymi pompami, wysokociśnieniowymi agregatami, a także innymi urządzeniami o napędzie hydraulicznym. To przede wszystkim hydrauliczne przecinaki lin, kabli oraz prętów, przecinaki rur oraz przecinaki nakrętek. W naszym artykule przyjrzymy się, co charakteryzuje te narzędzia, wykonując przegląd popularnych na rynku przecinaków.

Przecinaki hydrauliczne lin, kabli i prętów

Jedne z popularnych przecinaków hydrauliczne do lin, kabli i prętów, to narzędzia firmy Enerpac. Mogą być zasilane hydraulicznymi pompami ręcznymi i agregatami wysokociśnieniowymi z napędem hydraulicznym lub pneumatycznym. Jako zastosowanie wymienia się m.in. cięcie lin stalowych transportu poziomego i pochyłego jak kolejki wiszące, obcinanie końcówek żerdzi kotwiowych ze stali, cięcie prętów zbrojeniowych oraz cięcie kabli i przewodów hydraulicznych. Z karty produktu dowiadujemy się, że producent oferuje także hydrauliczne przecinaki ręczne z obracanymi głowicami. Przecinaki hydrauliczne do lin, kabli oraz prętów produkuje także firma Kudos. Narzędzia te mogą być stosowane w podziemnych zakładach górniczych, w polach niemetanowych i metanowych.

Przecinaki hydrauliczne do rur i przecinaki hydrauliczne do nakrętek

Jak dowiadujemy się w firmie Mechanizacja z Katowic, na rynku są też dostępne przecinaki uniwersalne, które są przeznaczone do cięcia lin szybowych, różnego rodzaju elementów konstrukcji stalowych, a także stalowych rur o średnicy do 150 mm. W wyposażeniu przecinaka znajdziemy nóż do cięcia lin okrągłych, nóż do cięcia lin płaskich oraz nóż do cięcia rur. Kolejne ciekawe przecinaki hydrauliczne to przecinaki do nakrętek. Jednym z takich narzędzi są hydrauliczne przecinaki do nakrętek wspomnianej już firmy Kudos, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w górnictwie podziemnym i odkrywkowym, petrochemii, konstrukcjach stalowych, kolejnictwie, przemyśle stoczniowym i w wielu innych branżach. Przecinaki mają zwartą i ergonomiczną budowę, co ułatwia pracę. Ich najważniejsze elementy to kątowe głowice tnące, cylindry jednostronnego działania ze sprężyną powrotną oraz noże, które nadają się do ostrzenia. Podobne cechy charakteryzują przecinaki hydrauliczne do nakrętek produkowane przez firmę Enerpac, które dostarczane są z zapasowymi ostrzami, zestawem zapasowych śrub oraz specjalnym kluczem, który służy do zabezpieczania ostrzy. Narzędzia mają podobne zastosowanie. Na koniec warto wspomnieć o innych narzędziach z napędem hydraulicznym. To na przykład hydrauliczne rozpieraki klinowe, klucze udarowe, piły brzeszczotowe i piły taśmowe z napędem hydraulicznym, czy hydrauliczne wiertarki.

2018-10-31 09:40

Inne artykuły