Rodzaje paneli podłogowych

Marzysz o panelach w swoim mieszkaniu? Zastanawiasz się, jaki rodzaj wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie czynniki decydują o wyborze paneli? Zapraszamy do przeczytania tekstu, w którym omówimy różnice między panelami drewnianymi a laminowanymi.

Panele drewniane – estetyczne i wytrzymałe

Panele drewniane składają się z 2-3 sklejonych ze sobą drewnianych warstw, z czego dwie są zrobione z cienkich listew (zazwyczaj z drewna iglastego). Sprawia to, że są odporne na odkształcenia, rozsychanie, a także pękanie wzdłuż słojów. Dobre wykończenie np. lakierem lub woskiem zapewnia wytrzymałość na długi okres. Dzięki niemu panele są zabezpieczone przed zabrudzeniem i ścieraniem.

Przed wyborem drzewa, z jakiego są wykonane panele, należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będą one zakładane. W łazience lub kuchni, czyli tam, gdzie jest podwyższona wilgotność, lepiej zastosować drewno niewrażliwe na wilgoć, a tam, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, warto wybrać np. dąb lub akację – wyjaśnia ekspert firmy Rob-Mar, która oferuje usługi brukarskie, w tym układanie paneli.

Co należy wiedzieć o panelach laminowanych?

Odporność paneli laminowanych zależy z kolei od wytrzymałości płyt HDF, którą od góry przykrywa cienki laminat – fotografia wydrukowana na papierze. Warstwa ta sprawia, że panele są również odporne na ścieranie, promieniowanie UV oraz wysoką temperaturę. Warto jednak pamiętać, że laminowanych paneli nie można cyklinować i lakierować, dlatego każde poważniejsze uszkodzenie sprawia, że należy je wymienić. Ich konserwacja ogranicza się do przetarcia wilgotną ściereczką lub mopem oraz do stosowania płynu tworzącego warstwę przeciwpoślizgową i antystatyczną.

 

2016-12-25 12:22

Inne artykuły