Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe stanowią najpopularniejsze, gdyż najbardziej skuteczne, rozwiązanie na doświetlenie wnętrz pomieszczeń, zlokalizowanych pod stromym dachem. Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta okien dachowych. Jakie wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Podpowiadamy w nim bowiem, jakie rodzaje okien dachowych wyróżniamy oraz czym się one charakteryzują.

Okna dachowe – rodzaje

Okna dachowe możemy podzielić na rodzaje między innymi ze względu na sposób, w jaki się otwierają. Sposób otwierania się okien stanowi bowiem czynnik, który w dużym stopniu wpływa na komfort ich użytkowania. Jakie zatem okna wyróżniamy? Otóż pośród okien dachowych możemy wybierać pomiędzy oknami obrotowymi, uchylno-obrotowymi, wysokoosiowymi oraz oknami rozwieralnymi, czyli tak zwanymi wyłazami dachowymi. 

Okna obrotowe

Okna dachowe, obrotowe charakteryzują się tym, że ich oś otwarcia znajduje się w połowie wysokości. Stanowią one bardzo praktyczne rozwiązanie. Otwierają się w prosty i wygodny sposób oraz są łatwe w utrzymaniu czystości. Otwiera się je bowiem za pomocą klamki bądź uchwytu, który – w zależności od usytuowania otworu okiennego – może znajdować się na dole skrzydła lub u góry. Aby okno obrotowe właściwie spełniało swoje zadanie, klamka musi być zlokalizowana na takiej wysokości, która będzie umożliwiała użytkownikom jego swobodne otwieranie.

Jeśli zaś chodzi o utrzymanie czystości, to okna obrotowe nie stanowią najmniejszego problemu. Wystarczy maksymalnie obrócić skrzydło, aby uzyskać dostęp do szyby zewnętrznej bez opuszczania wnętrza pomieszczenia.

Okna uchylno-obrotowe

Okna należące do tego rodzaju charakteryzują się z kolei tym, iż posiadają dwie osie obrotu. Jedna zlokalizowana jest w górnej krawędzi ramy, a druga w połowie jego wysokości. Otwiera się ono i zamyka za pomocą klamki, która znajduje się w dolnej lub górnej części skrzydła. Z uwagi na instalowane po bokach siłowniki bądź sprężyny, okno nie zamyka samo po uchyleniu. Dostęp do zewnętrznej części szyby skrzydła okna uchylno-obrotowego, przeciwieństwie do okna obrotowego, jest mniejszy. W trakcie obrotu wychyla się ono w głąb wnętrza tylko w niewielkim stopniu.

Okna wysokoosiowe

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Luskar, która oferuje szeroki wachlarz usług oraz materiałów budowlanych: Okna wysokoosiowe to okna obrotowe, w których oś umieszczona jest w 3/4 wysokości skrzydła. Otwiera się ono dzięki mechanizmom siłowników. Wynoszą one skrzydło okna ponad dach. Taki system umożliwia zaś swobodne wyglądanie przez okno w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Skrzydło okna wysokoosiowego podczas obrotu nie wchodzi bowiem do wnętrza pomieszczenia.

Okna rozwieralne, czyli wyłazy dachowe

Na koniec wyłazy dachowe. Okna tego typu dostępne są w dwóch opcjach, mianowicie mogą otwierać się od prawej bądź lewej strony, w zależności od potrzeb oraz lokalizacji otworu okiennego. Skrzydła okien rozwieralnych instalowane są na zawiasach, które znajdują się na bocznej krawędzi ich ramy.

Okna tego typu stanowią również bezpieczne oraz wygodne wyjście na dach budynku. Nie ma ryzyka, że się zatrzasną. A to wszystko dzięki siłownikom, które prócz tego, iż ułatwiają otwieranie skrzydła okna, zabezpieczają również przed przypadkowym jego zatrzaśnięciem się.

2019-01-03 10:12

Inne artykuły