Rodzaje metkownic

Metkownice to sprzęt przeznaczony do automatycznego przyklejania kartki z ceną towarów. Przed wyborem metkownicy, należy zastanowić się, jakie informacje powinny znaleźć się na metce. W ofercie producentów znajdują się cztery rodzaje metkownic – jednorzędowe, dwurzędowe, trzyrzędowe oraz igłowe. Czym się od siebie różnią? Na co zwracać uwagę wybierając metkownicę?

Jeżeli na metce zamierzamy umieścić wyłącznie cenę, wówczas posłużymy się metkownicą numeryczną. W przypadku, gdy dodatkowo chcemy dodać litery, musimy skorzystać z metkownicy alfanumerycznej, pozwalającej dodać na metce np. nazwę produktu. Symbole są nanoszone przez metkownice w rzędach i właśnie od ilości rzędów biorą one swoją nazwę. Przeważnie górne rzędy służą do pisania cyfr, a dolne do cyfr albo liter.

Metkownica jednorzędowa

Najbardziej podstawowy rodzaj metkownicy to metkownica jednorzędowa. Drukuje przeważnie 10 znaków w jednym rzędzie. Oprócz cyfr, drukuje także takie znaki jak: zł, gr, kg, g, KOD, $, £, €. Metkownica jednorzędowa służy do naklejania cen produktów. Nowe metkownice sprzedawane są zazwyczaj w zestawie z zainstalowaną rolką tuszującą i rolką białych metek, dzięki czemu z miejsca są gotowe do pracy.

Metkownica dwurzędowa

Oprócz rzędu górnego, może drukować także znaki w rzędzie dolnym. Pozwala zamieścić na produkcie nie tylko cenę, ale także kod produktu, datę albo nazwę produktu. Do metkownic dwurzędowych stosuje się metki o rozmiarze 22 lub 26 mm x 16 mm. Rozmiar czcionki nanoszonych znaków wynosi przeważnie od 4,5 do 5 milimetrów.

Metkownica trzyrzędowa

To najbardziej zaawansowana z metkownic. Z reguły jest to urządzenie alfanumeryczne, drukujące po 11 cyfr lub liter w każdym z trzech rzędów. Dzięki metkownicy trzyrzędowej, możemy oznaczyć nazwę, datę, cenę i wagę.

Metkownica igłowa

Metkownica igłowa to najprostsza z metkownic. Nie pozwala wydrukować żadnych znaków ani liczb na etykiecie, służy wyłącznie do mocowania metek na towarach. Metki albo etykiety mocowane są za pomocą plastikowych żyłek. To narzędzie bardzo proste w obsłudze, często nazywane jest po prostu pistoletem do etykietowania. Metkownica igłowa jest niezbędna w każdej firmie odzieżowej oraz sklepie z ubraniami. Pistolety do etykietowania są dość lekkie, dlatego praca z nimi nie jest męcząca i można ją wykonywać nawet przez kilka godzin.

Jak dodaje pracownik ze sklepu Beradex: Wybierając metkownice powinniśmy szukać takiej, która nie tylko gwarantuje czytelny i szybki wydruk, ale jest również intuicyjna w obsłudze i niezawodna. Tylko połączenie tych kilku cech, gwarantuje nam, że kupujemy produkt wysokiej jakości.

2017-09-12 20:22

Inne artykuły