Rodzaje dźwigów budowlanych

Nie można dziś wyobrazić sobie dziś branży budowlanej bez urządzeń dźwigowych. Budownictwo jest obecnie na etapie szerokiego rozwoju, a co za tym idzie – zmieniają się także narzędzia, jakimi posługują się budowlańcy. A wszystko to dla pełnej obsługi i zadowolenia klienta.

Dźwigi w branży budowlanej

Dźwigi są jednymi z najpopularniejszych maszyn budowlanych. Wykorzystuje się je na niemalże każdym etapie budowy.  Jednak nie każdy dźwig nadaje się do wszystkich prac. Istnieją różne rodzaje tych specjalistycznych maszyn, każdy przystosowany do innego rodzaju budów oraz rodzaju podłoża, na którym będą pracować. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dźwigi dzielą się na żurawie ruchome, wieżowe, przejezdne oraz stacjonarne. Dźwigi budowlane są wykorzystywane w różnego rodzaju budowach. Niezbędne są jednak przede wszystkim przy bardzo dużych i wieloetapowych inwestycjach, jak np. budowa osiedli mieszkaniowych czy wielkopowierzchniowych budynków.

Żurawie ruchome

Żuraw ruchomy usprawnia pracę na każdej budowie i przyczynia się do szybciej realizacji inwestycji. Wyposażony jest w specjalny wysięgnik, który zakończony jest chwytnikiem na ruchomej platformie.

Żurawie wieżowe

Żuraw wieżowy jest nieruchomy. Jego cechą charakterystyczną jest masywność i wysoka trwałość. Te właściwości sprawiają, że za jego pomocą można podnosić poszczególne elementy nawet na wysokość 100 metrów.

Żurawie przejezdne

Żurawie przejezdne dzielą się na gąsienicowe i szynowe. Budowa żurawia przejezdnego umożliwia swobodne przemieszczanie się po placu budowy, ponieważ umieszczony jest on na specjalnym podwoziu. Maszyny te nie generują problemów związanych z transportem, a także cechuje je wielofunkcyjność.

Żurawie stacjonarne

Żurawie stacjonarne montowane są w jednym miejscu. Związane jest to z ich właściwościami większego udźwigu w porównaniu do urządzeń mobilnych. Na plac budowy przywozi się je w częściach i montuje w określonym miejscu.

– Podczas prac wykonywanych z wykorzystaniem dźwigów trzeba pamiętać o zachowaniu zasad BHP. Ścisłe przestrzeganie przepisów oraz zasad prawidłowego użytkowania urządzeń dźwigowych przyczynia się do eliminacji liczby nieszczęśliwych wypadków.  – powiedział Roman Siemiński, właściciel firmy oferującej usługi dźwigowe.

2016-12-25 13:23

Inne artykuły