Radiowe sterowanie suwnicami. Zalety rozwiązania

Dźwignice są urządzeniami, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiaj jakąkolwiek budowę. Maszyny dźwigowo-transportowe wykorzystuje się do pionowego lub poziomego przemieszczenia ładunków, a nawet zwierząt czy ludzi. Jedną z grup dźwignic stanowią suwnice. Pracują w ruchu przerywanym i są wyposażone w mechanizm podnoszenia bądź opuszczania. Mogą być sterowane radiowo. Poznajmy zalety tego rozwiązania.

Na czym polega radiowe sterowanie?

Radiowe sterowanie polega na bezprzewodowym przesyłaniu danych, informacji oraz poleceń. To możliwe dzięki dwóm zasadniczym elementom, którymi są nadajnik oraz odbiornik. Nadajnik wysyła fale, które odbiornik weryfikuje i przyjmuje, a następnie interpretuje i zamienia na polecenie. Odbiornik wysyła instrukcję do przekaźnika, aktywując go i powodując przepływ prądu do silnika. Silnik przesuwa dźwignicę tak długo, jak długo operator trzyma przycisk sterowania. Kiedy zwalnia go, prąd przestaje płynąć, a urządzenie staje. Odbiornik może składać się z kilku, a nawet kilkunastu przekaźników. Im bardziej skomplikowana jest maszyna lub im więcej obszarów działania chcemy kontrolować, tym więcej przekaźników jest potrzebnych do sprawnego sterowania.
Urządzenia radiowe mogą odbierać fale w paśmie od kilkudziesięciu aż do kilkuset tysięcy MHz. Wszystko zależy od tego, na jakiej częstotliwości pracują nadajnik i odbiornik. W Polsce określaniem częstotliwości, które można wykorzystywać do zdalnego sterowania, zajmuje się Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Radiowe sterowanie pozwala zatem w niezawodny sposób kierować pracą różnego rodzaju urządzeń, w tym suwnic. Suwnice mogą być sterowane na wiele sposobów: kabinowo, automatycznie oraz zdalnie. Systemami sterowania i automatyki oraz wykonywaniem instalacji zajmują się profesjonalne firmy, takie jak Przedsiębiorstwo Pomiarów i Automatyki "Pia ZAP" Sp. z o.o. Czy wykorzystanie technologii bezprzewodowych jest dobrym rozwiązaniem?

Zalety radiowego sterowania suwnicami

Poznajmy zalety radiowego sterowania suwnicami. Suwnice wymagają co najmniej 8 przekaźników.
Korzyści ze zdalnego sterowania suwnicami:
zwiększenie produktywności i wydajności suwnic, co skutkuje wykonaniem większej liczby zadań w krótszym czasie,
mniejsze ryzyko wypadków, dzięki większej odległości operatora od ładunku,
łatwe i szybkie uruchamianie suwnic oraz wygodna obsługa.
wysoka odporność na zakłócenia,
wysoki stopień ochrony i duża wytrzymałość radiowych urządzeń oraz możliwość ich wykorzystywania w najbardziej wymagających środowiskach przemysłowych,
ergonomiczna konstrukcja i nowoczesny kształt urządzeń wykorzystywanych do radiowego sterowania,
możliwość zaprogramowania funkcji przekaźników, co jeszcze bardziej ułatwia pracę.

2018-10-10 09:57

Inne artykuły