Protetyka - metody leczenia

Protetyka stomatologiczna w XXI wieku oferuje bardzo wiele możliwości leczenia powstałych braków zębowych, czyli wiele rodzajów protez. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem mocowania. Najprostszy podział wszystkich rodzajów stosowanych obecnie protez obejmuje protezy zębowe stałe, czyli elementy umieszczane na stałe w łukach zębowych, oraz protezy ruchome, które są elementami wyjmowanymi. W naszym artykule dokładniej opisujemy wszystkie rodzaje protez.

Od czego zależy dobór właściwego rodzaju protezy?

Dobór właściwej metody leczenia, zależy m.in. od ilości brakujących zębów oraz od możliwości finansowych pacjenta. W większości przypadków wybór najlepszej metody odbudowy utraconych zębów oferuje stomatolog, wraz z przewidywanymi kosztami odbudowy i pacjent może się na nie zgodzić lub trzeba znaleźć jakieś alternatywne rozwiązanie. Jeżeli jednak posiadamy jakieś luki w uzębieniu, nie powinniśmy zwlekać z decyzją o wizycie u protetyka. Jak tłumaczy nasz rozmówca, protetyk z Kliniki Codzienna Stomatologia w Dąbrowie Górniczej:

Odbudowa utraconych zębów jest niezwykle ważna, nie tylko z powodu oczywistych problemów z przeżuwaniem pokarmu. Nawet pojedyncze ubytki zębowe z biegiem czasu mogą po prostu doprowadzić do przechylania się zębów sąsiadujących, do powstawania procesów zanikowych kości, a także mają wpływ na powstawanie chorób dziąseł i przyzębia.

Charakterystyka protez stałych

Omówienie rodzajów protez zębowych rozpoczniemy od protez stałych, które zawsze stanowią najlepszą metodę odbudowy. Do protez stałych zaliczamy przede wszystkim implanty zębowe, wkłady koronowe i mosty protetyczne. Uzupełnieniami protetycznymi stałymi są również licówki, ale te służą niemal wyłącznie do poprawy estetyki uśmiechu.

Według wielu specjalistów, najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów są implanty stomatologiczne. Przede wszystkim dlatego, że jest to jedyna metoda, która umożliwia nie tylko odbudowę korony zęba, ale także jego korzenia, przez co implant oprócz odbudowy estetyki uśmiechu, pozwala też na przywrócenie pełnej funkcjonalności układu żucia. Implanty stosowane są najczęściej do odbudowy pojedynczych braków w uzębieniu, ale także w celu zdobycia punktu osadzenia dla mostów protetycznych lub protez ruchomych.

Drugim często stosowanym rodzajem protez zębowych stałych są mosty protetyczne. Mosty to technicznie przymocowane do siebie korony protetyczne, które przymocowuje się do zębów sąsiadujących z większą luką w uzębieniu. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku ubytków składających się z kilku zębów.

Charakterystyka protez ruchomych

Wśród protez ruchomych są protezy całkowite i częściowe. Protezy całkowite oczywiście służą do zastąpienia całych łuków zębowych. Najczęściej wykonywane są z akrylu. Żeby zapewnić protezie całkowitej lepszą stabilność, często (zwłaszcza w dolnym łuku zębowym) zaleca się wszczepienie dwóch implantów zębowych, na których proteza będzie mogła się trzymać i dzięki temu nie będzie się ruszała.

Przy użyciu protez zębowych częściowych można zastąpić część łuku zębowego. W tej grupie znajdują się protezy szkieletowe i osiadające. Różnią się one sposobem mocowania: szkieletowe są opierane na naturalnych zębach pacjenta, natomiast osiadające znajdują oparcie bezpośrednio na błonie śluzowej. Oczywiście dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie protez szkieletowych, ponieważ są dużo wygodniejsze i stabilniejsze.

2019-01-09 10:45

Inne artykuły