Popularne rodzaje zniczów

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje zniczów i wkładów parafinowych, które pozwalają na spore oszczędności i umożliwiają ograniczenie ilości problematycznych w składowaniu odpadów.  Nowoczesne rozwiązania i technologie są równie kuszącym wyborem, jak tradycyjne znicze szklane i plastikowe, które od lat cieszą się ogromną popularnością, choć posiadają też pewne wady. Sprawdź, na co zwracać uwagę, kupując znicze.

Dlaczego palimy znicze?

Symbolika ognia wywodzi się z zamierzchłych czasów. Przez wieki przetrwała i była utrwalona poprzez chrześcijańskie obrzędy, jednak tak naprawdę występuje także w innych religiach świata.

Znicz na grobie naszych bliskich to znak naszej pamięci, ale też ważny symbol Boga i jego zwycięstwa nad siłami ciemności. To, dlatego świeca towarzyszy wyznawcom różnych religii nie tylko po śmierci, ale także w czasie ważnych obrzędów i uroczystości religijnych oraz świąt.

Kiedyś na grobach paliliśmy tradycyjne świece, które z czasem zastępowały bardziej funkcjonalne i odporne na działanie warunków atmosferycznych znicze. Dostępne obecnie w sklepach produkty to nowoczesne oblicze swoich pierwowzorów, czyli np. zniczy glinianych. Udoskonalenie procesu produkcji oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań sprawiło, że bez problemu możemy kupić znicze ekologiczne LED oraz znicze z wymiennymi wkładami i osłonami przed gaśnięciem.

Popularne rodzaje zniczów – tradycja kontra nowoczesność

Tradycyjne znicze szklane napełniane stearyną często pękały, brudząc nagrobki i powodując nieestetyczne plamy. Dziś, wybierając nowoczesny znicz, możemy uniknąć zarówno zabrudzeń, jak i konieczności wyrzucania dużej ilości odpadów, bo mamy do dyspozycji piękne i trwałe znicze z wymiennymi wkładami.

Do najbardziej popularnych rodzajów zniczów zaliczamy:

  • zachwycające różnorodną stylistyką i kolorystyką nowoczesne znicze szklane,
  • tanie, estetyczne i dostępne w wielu rodzajach znicze plastikowe z wymiennymi wkładami,
  • znicze ledowe, w których tradycyjny płomień zastępuje zasilana baterią dioda,
  • znicze o nietypowych kształtach np. w formie figur.

Obecnie najpopularniejsze są znicze z wymiennymi wkładami oraz znicze ledowe, które doceniają przede wszystkim osoby dbające o środowisko i zamieszkujące z dala od cmentarza, przez co nie mogą one często odwiedzać bliskich im osób - podkreśla specjalista z firmy PARTNER z Kielc.

Trend ten doskonale widać w czasie Wszystkich Świętych, kiedy dokonujemy większych zakupów zniczy, które dzięki wymiennym wkładom mogą zdobić groby naszych bliskich przez wiele miesięcy.

2019-06-04 13:09

Inne artykuły