Pompy ogólnego zastosowania. Co warto o nich wiedzieć?

Pompy ogólnego zastosowania to urządzenia, które doskonale radzą sobie w standardowych warunkach eksploatacji. Wśród nich znajdziemy pompy przeznaczone dla branży budowlanej, spożywczej, rolnictwa oraz zastosowań domowych, które z założenia mają być wykorzystywane do pracy z czystą wodą lub nieznacznie agresywnymi cieczami. Przyjrzyjmy się bliżej kilku pompom ogólnego przeznaczenia na konkretnych przykładach.

W charakterze pomp ogólnego przeznaczenia najczęściej wykorzystywane są odśrodkowe urządzenia wirnikowe zasilane elektrycznie. Oto kilka propozycji pomp LOWARA w ofercie z firmy FluidControl z Katowic.

Pompy ogólnego zastosowania LOWARA

Do podstawowych modeli pomp ogólnego przeznaczenia możemy zaliczyć pompy LOWARA z serii CEA-CA. Są to odśrodkowe urządzenia elektryczne z pojedynczym bądź podwójnym wirnikiem, zaprojektowane do obsługi cieczy nieagresywnych chemicznie i mechanicznie. Urządzenia z tej serii to doskonały wybór do instalacji zaopatrzenia w czystą wodę, nawadniających, obiegów wody ziemnej i gorącej oraz układów klimatyzacyjnych.

W pracy z cieczami zawierającymi ciała stałe sprawdzą się pompy odśrodkowe z otwartym wirnikiem. Takie urządzenia znajdziemy w serii CO. Ich dodatkową zaletą jest wykonanie wszystkich elementów konstrukcyjnych wystawionych na kontakt z cieczą ze stali kwasoodpornej. Pompy LOWARA CO wykorzystywane są m.in. w przemysłowych urządzeniach myjących do pompowania średnio agresywnych detergentów oraz w układach pompujących olej.

W instalacjach, gdzie wymagana jest większa wysokość podnoszenia, sprawdzą się poziome pompy wielostopniowe z serii e-HM. Urządzenia z tej serii przeznaczone są do transportu cieczy umiarkowanie agresywnych w instalacjach przemysłowych, a także w zestawach hydroforowych dla domów jednorodzinnych i większych obiektów budowlanych.

Wśród pomp ogólnego zastosowania, które doskonale sprawdzają się w rozmaitych aplikacjach przemysłowych, musimy wymienić też pompy serii SH, poziome pompy e-NSC, oraz wielostopniowe pompy SVI z zanurzoną częścią ssawną.

Kryteria wyboru pompy ogólnego zastosowania

Jak w przypadku każdej pompy, również wybierając urządzenie ogólnego zastosowania musimy brać pod uwagę przede wszystkim wydajność mierzoną w objętości przepompowywanej cieczy w jednostce czasu, wysokość podnoszenia bądź maksymalne ciśnienie oraz moc, czyli iloczyn wysokości podnoszenia i wydajności. Prawidłowy dobór parametrów pracy pompy do konkretnego zastosowania jest podstawowym warunkiem jej efektywności. Jednocześnie zawsze musimy pamiętać o specyfice warunków pracy pompy i pod tym kątem analizować również rodzaj i jakość materiałów, z którego urządzenie zostało wykonane.

2019-05-14 11:07

Inne artykuły