Pomoc radcy prawnego przy zakupie domu lub mieszkania

Zakup nieruchomości to zwykle decyzja na całe życie. Na nowy dom czy mieszkanie klient zaciąga najczęściej kredyt, który przyjdzie mu spłacać przez wiele lat. Tym bardziej przed transakcją warto skorzystać z pomocy profesjonalisty – czyli kompetentnego rady prawnego.

Dlaczego warto?

W przypadku zakupu nieruchomości mamy do czynienia z dużym ryzykiem finansowym, dlatego warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Każdemu z pewnością zależy na tym, by jak najkorzystniej sprzedaż swoją nieruchomość, podobnie biuro pośrednictwa nieruchomości może mieć interes w tym, by jak najszybciej doprowadzić do finalizacji transakcji. W tej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy radcy prawnego. Będzie on najlepszym wsparciem na każdym etapie realizacji transakcji – od wyboru oferty poprzez podpisanie umowy ze sprzedającym po uzyskanie kredytu hipotecznego. Przypominamy też, że nie tylko zła wola sprzedającego może stanąć na drodze naszego pomyślnego dla klienta załatwienia sprawy. Również same przepisy, które są skomplikowane, nie sprzyjają temu, by szybko i korzystnie nabyć wymarzony dom czy mieszkanie. By nie pogubić się w gąszczu prawnych regulacji, warto mieć u swego boku, kogoś, kto zadba o nasze interesy.

Gdzie znaleźć radcę prawnego?

Radcowie prawni to prawnicy, którzy ukończyli aplikację radcowską i zdali egzamin zawodowy uprawniający do wykonywania tego zawodu. Ich pracę reguluje Ustawa o radcach prawnych. W 19 największych miastach Polski działają okręgowe Izby Radców Prawnych, które prowadzą listy specjalistów tej profesji. Wszyscy radcowie należą również do Krajowej Izby Radców Prawnych. Przy szukaniu radcy prawnego można skorzystać z tych instytucji, ale wielu radców ma też swoje strony internetowe, dzięki czemu można do nich dotrzeć za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej.

Jakich informacji będzie potrzebować radca?

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z radcą prawnych, trzeba być przygotowanym na to, że będzie oczekiwał wglądu do różnego rodzaju dokumentów i informacji takich jak dowód osobisty, numer księgi wieczystej dla danej nieruchomości, cena nieruchomości, kopia świadectwa energetycznego dla nieruchomości, sposób płatności za nieruchomość.

2017-06-08 13:15

Inne artykuły