Półautomaty spawalnicze MIG/MAG. Co warto o nich wiedzieć?

Spawanie od lat jest powszechnie stosowaną metodą łączenia ze sobą elementów metalowych oraz tworzyw sztucznych. Wykorzystują ją zarówno dużo zakłady produkcyjne, warsztaty naprawcze oraz majsterkowicze-hobbyści. Jednym z kilku rodzajów spawania jest spawanie metodą MIG/MAG, która wymaga zastosowanie odpowiedniego urządzenia, tak zwanego migomatu. Co warto wiedzieć o tego typu sprzętach?

MIG/MAG – co to znaczy?

MIG/MAG to określenie metod spawania topliwą elektrodą w otulinie gazów osłonowych. Skrót pochodzi od terminu Metal Inert Gas/Metal Active Gas, które odnosi się do zastosowanie gazów obojętnych lub aktywnych.

- Osłony gazowe stosowane są w celu ochrony miejsca spawania przed kontaktem z powietrzem – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego Spawaj.eu – Wynika to z faktu, że zawarty w atmosferze tlen oraz azot mogą wchodzić w reakcję ze świeżym, nieutwardzonym spawem i przez to obniżać jego jakość. O tym, czy w roli osłony zostanie wykorzystany gaz aktywny, taki jak dwutlenek węgla, czy obojętny, na przykład argon lub hel, decyduje rodzaj użytej elektrody oraz spawanego materiału.

Praca przy użyciu półautomatu spawalniczego

Jak wspomniano na wstępie, spawanie metodą MIG/MAG możliwe jest dzięki półautomatom spawalniczym, potocznie nazywanym migomatami. Zadaniem urządzenia jest dozowania gazu osłonowego w miejscu spawania oraz podawanie topliwej elektrody, czyli drutu do jeziorka spawalniczego.

- Po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym uruchomiony zostaje dopływ prądy do drutu – w momencie zbliżenia końcówki do spawanego materiału powstaje łuk elektryczny i wytwarza się wysoka temperatura, która topi elektrodę. W ten sposób powstaje tzw. jeziorko spawalnicze, które po zastygnięciu tworzy gotowy spaw.

Po rozpoczęciu pracy z migomatem należy przemieszczać uchwyt spawalniczy wzdłuż spoiny zgodnie z zasadami kładzenia spoin. To właśnie od umiejętności i doświadczenia spawacza w dużej mierze zależy jakość uzyskanego spawu.

Parametry migomatu

Półautomaty spawalnicze umożliwiają spawaczowi ustawienie licznych parametrów pracy, w zależności od rodzaju spawanych elementów oraz pożądanego efektu. Są to m.in.

  • Rodzaj i biegunowość prądu spawania
  • Natężenie oraz napięcie łuku – regulacja może zachodzić skokowo lub płynnie, w zależności od rodzaju urządzenia. Im wyższa wartość napięcia, tym dłuższy łuk, co powoduje zmniejszenie głębokości wtopienia i szersze lico spoiny, z kolei małe wartości napięcia mogą zaburzać stabilność procesu.
  • Prędkość podawania drutu
  • Rodzaj i średnica drutu
  • Natężenie przepływu gazu osłonowego
2019-02-05 08:33

Inne artykuły