Pokrowiec na narty - dodatek czy konieczność?

Narciarstwo jest jednym z najprzyjemniejszych sportów zimowych, jednak do uprawiania tej dyscypliny nie wystarczą chęci. Oprócz odpowiednich warunków pogodowych i dobrego stoku niezbędny jest solidny sprzęt. Choć narciarze nie kontrolują pogody, mają pełną dowolność w doborze ekwipunku i kontrolę nad jego stanem technicznym. Na przyjemność z jazdy będzie więc wpływał sposób, w jaki zadbasz o swoje narty.

Chyba  każdy amator jazdy na nartach zdaje sobie sprawę z tego, że sposób konserwacji sprzętu sportowego przekłada się bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy. O narty trzeba dbać zarówno na bieżąco, czyli w sezonie, jak i poza nim. Aby utrzymać je w jak najlepszym stanie przez wiele lat, warto poważnie podejść też do kwestii prawidłowego transportu i przechowywania.

Jak dbać o narty? Kilka podstawowych zasad

Dobre narty to spory wydatek, ale też radość z lekkiej, szybkiej jazdy. Jednak bez względu na to, jak dużą kwotę przeznaczyłeś na zakup sprzętu, tylko prawidłowe obchodzenie się z nim zagwarantuje ci jego świetną jakość przez wiele sezonów. Właśnie dlatego doświadczeni narciarze zawsze podkreślają, jak ważne jest dokładne czyszczenie i osuszanie nart po każdym zejściu ze stoku i smarowanie ich bezpośrednio przed rozpoczęciem zjazdów – podpowiada ekspert ze sklepu sportowego FREAKSSHOP.PL.

Nie bez znaczenia jest sposób, w jaki transportujesz sprzęt narciarski. Przewożenie nart spiętych ze sobą, ale „luzem” jest absolutnie niedopuszczalne. Każde uderzenie może skutkować wyszczerbieniem się narty lub porysowaniem ślizgu. Jeśli przewozisz narty samochodem na dachu, koniecznie zainwestuj w odpowiedni box. Pamiętaj, że również przewożone w nim narty powinny być w pokrowcu.

Dlaczego pokrowiec jest niezbędny?

Stosowanie pokrowca poprawia wygodę podczas transportu nart (dzięki regulowanym paskom na ramię), ale przede wszystkim zabezpiecza je i przy przewożeniu, i podczas przechowywania. Pokrowiec na narty chroni ślizg przed oddziaływaniem soli drogowej, wilgoci i zanieczyszczeń, kiedy podróżujesz ze sprzętem sportowym w sezonie, ale działa też w drugą stronę. Każde przypadkowe uderzenie nartą w samochód czy ścianę grozi zabrudzeniami, a nawet uszkodzeniami tych elementów, a pokrowiec zapobiega powstawaniu brzydkich zarysowań itp.

Przewiewny pokrowiec jest niezastąpiony również poza sezonem. Z nastaniem wiosny narty należy gruntowanie wyczyścić i przygotować do oczekiwania na kolejną zimę. Jeśli swój sprzęt sportowy po prostu  rzucisz w kąt, zimą mogą zaskoczyć cię wyszczerbione krawędzie, chropowaty ślizg i pordzewiałe wiązania. Dlatego po zabezpieczeniu nart odpowiednimi smarami powinieneś ustawić je w suchym miejscu o względnie stałej temperaturze. Aby mieć pewność, że bezpiecznie doczekają zimy, warto też zabezpieczyć je do tego czasu pokrowcem.

2019-06-04 11:27

Inne artykuły