Płyta gipsowa jako uniwersalny materiał w budownictwie

Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest do wykańczania ścian, sufitów, a nawet skosów na poddaszu. Mają wiele zalet, spośród których największymi są prosty montaż i efekt idealnie gładkich ścian jaki gwarantują. Sprawdźcie dlaczego warto zdecydować się na płyty gipsowe.

Właściwości płyt gipsowych

Płyty gipsowe, ze względu na swoje właściwości, sprawdzą się w zasadzie w każdym pomieszczeniu.   Zastosowany w nich materiał naturalny jest w pełni ekologiczny i przyjazny człowiekowi. Tego typu płyty używane są przede wszystkim w budownictwie.

-Płyty gipsowe są wyjątkowo popularne z wielu względów. Przede wszystkim, ich montaż jest bardzo prosty. Ponadto, elementy suchej zabudowy są bardzo lekkie, przez co nie obciążają stropu, a ich transport nie sprawia wielu problemów – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep z materiałami budowlanymi REMONT.

Dodatkowo, zastosowane w pomieszczeniu płyty gipsowe pomagają w tworzeniu przyjaznego mikroklimatu (w wilgotnym pochłaniają nadmiar wilgoci, a w suchym ją oddają). Płyty te mają także właściwości ognioodporne i akustyczne (świetnie izolują od hałasu).

Dobrze wiedzieć, że elementy systemu suchej zabudowy są trwałe i długowieczne, toteż warto w nie zainwestować.

Zastosowanie płyt gipsowych

Płyty gipsowe doskonale sprawdzą się w aranżacji różnego rodzaju wnętrz. Można stosować je w pomieszczeniach o niskiej wilgotności:

  • do montażu podwieszanych sufitów – umożliwiają ukrycie instalacji elektrycznych oraz elementów konstrukcji stropu,
  • do budowy ścianek działowych - rozdzielają pomieszczenia, izolują je akustycznie i termicznie, a także stanowią barierę ognioodporną,
  • jako okładziny sufitowe i ścienne – mają gładką powierzchnię, która stanowi idealne podłoże do dalszych prac wykończeniowych.
  • jako podkłady podłogowe (tzw. suchy jastrych).

Jeśli chodzi o pomieszczenia charakteryzujące się większą wilgotnością, takich jak łazienka czy kuchnia, to w ich przypadku konieczne jest stosowanie płyt wodoodpornych, które nie pęcznieją i nie wybrzuszają się nawet przy wilgotności na poziomie 85%. Specjalne płyty gipsowe o niskiej nasiąkliwości używane są w basenach, saunach oraz SPA – mają zwiększone parametry mechaniczne i są zabezpieczone przed pleśnią.

Płyty gipsowe są w zasadzie jedynym wyborem w przypadku zabudowy strychu lub poddasza. Dzięki ich zastosowaniu można ukryć konstrukcję więźby dachowej. Pozwalają też na zamocowanie warstwy materiału izolacyjnego w przestrzeni między krokwiami.

2018-01-24 15:40

Inne artykuły