Parapet – niedoceniany element wykończenia wnętrz

Parapet to nie tylko funkcjonalny element pomieszczenia. Pełni on również funkcje estetyczne, ponieważ odpowiednio zaprojektowany i wykończony potrafi dodać uroku i szyku wnętrzu mieszkania. Najczęściej stosowane materiały do budowy parapetów to drewno, kamienie i tworzywa sztuczne. A jakie konkretnie funkcje pełni parapet i jak może wzbogacić wystrój pomieszczenia? Sprawdź!

Parapet jakie spełnia funkcje?

Parapet to według definicji poziome wykończenie ściany pod oknem. Parapety dzieli się na:

  • wewnętrzne – są to elementy wykończenia powierzchni przy oknie w pomieszczeniach,
  • zewnętrzne - umieszczane od zewnątrz, służące do odprowadzania deszczówki. Narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego wykonywane są z ocynkowanych blach lub sztucznych kamieni.

„Główną funkcją parapetów jest zabezpieczanie okien i wnęk okiennych przed opadami atmosferycznymi i utratą ciepła. Coraz częściej pełnią one jednak także istotną w aranżacji wnętrza funkcję dekoracyjną.” – dodaje ekspert z firmy Pendragon.

Dekoracyjne zastosowanie parapetu

Producenci wewnętrznych parapetów starają się wciąż podążać za trendami wnętrzarskimi. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym kontekście materiał, z którego został wykonany parapet. We wnętrzach ciepłych i jasnych świetnie sprawdzają się parapety drewniane bądź z materiałów drewnopodobnych.

Parapety wykonywane z ciemnych kamieni dobrze pasują do wnętrz o charakterze skandynawskim. Dzięki nim można przełamać panującą w nich biel, dodać odrobinę klasyki i elegancji. Takie parapety będą też doskonałym rozwiązaniem do jasnych pomieszczeń. Wprowadzą odrobinę kontrastu, a tak urozmaicone wnętrze nabierze zupełnie nowego wyglądu.

Kolejnym często wykorzystywanym w produkcji wewnętrznych parapetów materiałem są tworzywa sztuczne. Mogą one występować w wielu różnych odcieniach i kolorach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niebojących się eksperymentowania z różnymi stylami i gatunkami.

Dla osób ceniących ponadczasową klasykę dobrym wyborem będzie parapet wykonany z konglomeratu marmurowego. Wykonane z niego parapety cechują się doskonałą jakością i niską ceną. Konglomerat to bowiem połączenie miału marmurowego i żywicy. Fragmenty kamieni znajdujące się w konglomeracie, pozwalają uzyskać różne odcienie i kolory parapetów.

Zgodnie ze sztuką aranżacji wnętrz, parapet nie powinien dominować we wnętrzu. Ma za zadanie uzupełniać wystrój wnętrza i wizualnie łączyć się z kolorem ścian. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się dostępnym na rynku opcjom i wybrać najlepszą dla siebie.

 

2019-06-10 13:50

Inne artykuły