Otoczaki – do czego przydadzą się w ogrodzie?

Kamienie: trwałe, efektowne, odporne na działanie warunków atmosferycznych, a przy tym naturalne – nie bez powodu są jednym z cieszących się największą popularnością materiałów wykorzystywanych w projektowaniu i aranżacji ogrodów (a także miejskich skwerów czy parków). Wśród różnych rodzajów kamieni na szczególną uwagę zasługują zaś otoczaki. Co warto o nich wiedzieć i jakie znaleźć dla nich zastosowania?

Otoczaki to grupa kamieni wyodrębniona nie ze względu na konkretny typ skały – mogą być bowiem fragmentami zarówno wapienia bądź dolomitu, jak i granitu czy bazaltu – ale z uwagi na charakterystyczny obły kształt i miłą w dotyku fakturę. Cechy te w naturalnych warunkach wykształcają się pod wpływem długotrwałego obmywania otoczaków wodą, a także wzajemnego ich ocierania się o siebie. Współcześnie podobny efekt uzyskać można w drodze obróbki mechanicznej, co przekłada się z kolei na atrakcyjną cenę tych kamieni ozdobnych.

Przykłady zastosowań

Ich różnorodne pochodzenie sprawia, że występują one w najrozmaitszych wariantach, jeśli chodzi o odcień czy strukturę, różny może być też ich rozmiar. To wszystko decyduje o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu otoczaków w ogrodzie. Pierwszym z brzegu przykładem ich wykorzystania może być chociażby wysypanie nimi przydomowego chodnika, podjazdu czy patio, a także ścieżek – nawet tych bardzo krętych, pełnych łuków i ostrych załamań.

Otoczaki jako alternatywa dla żwiru doskonale sprawdzają się też w charakterze oprawy roślin. Można nimi wyścielić zarówno całą rabatę, jak i jedynie obrzeże kwietnika. Bez otoczaków nie mogą obejść się także ogrody japońskie i oczywiście skalniaki. Bardzo ciekawe kompozycje uzyskamy dzięki użyciu otoczaków nie tylko w różnych odcieniach (od bieli i czerni, przez zieleń, po opcje pasiaste i wielokolorowe), ale też w różnych rozmiarach.

Małe i duże

Jeśli chodzi o te ostatnie, to spotkać możemy zarówno kamienie o średnicy wynoszącej zaledwie kilkanaście milimetrów, jak i ponadmetrowe głazy, które rozmieszczone na posesji pojedynczo lub w małych grupkach przydadzą charakteru wybranym strefom ogrodu. Większe kamienie zamknąć też da się w ozdobnych „klatkach” zwanych gabionami. Te efektowne druciane kosze mogą posłużyć jako podstawa ogrodowego stołu, grilla czy ławki, jak również tworzyć elementy małej architektury, takie jak schodki, murki czy ogrodzenie.

W swoim żywiole

Naturalnym środowiskiem występowania otoczaków jest nieodległe sąsiedztwo wody, czyli np. plaża, brzeg strumienia albo koryto rzeki. Nie można więc zapomnieć o możliwości wykorzystania ich w aranżacji ogrodowych stawów, sztucznych strumyków, a nawet fontann – i oczywiście oczek wodnych

Otoczakami wyłożyć można zarówno ich dno, jak i przestrzeń dokoła – radzi przedstawiciel firmy P.H.U. Leszczyński, w której możemy zaopatrzyć się zarówno w te ozdobne kamienie, jak i inne rodzaje kruszyw.

2019-04-03 14:23

Inne artykuły