Ortodoncja, czyli leczenie i profilaktyka wad zgryzu

Leczenie ortodontyczne nie dotyczy jedynie dzieci, u których bardzo często występują nieprawidłowości związane zarówno z ustawieniem zębów w łukach zębowych, jak i wynikające z tego problemy z dykcją i artykulacją głosek. W przypadku osób dorosłych także zachodzą wskazania do leczenia ortodontycznego, które może w ogromny stopniu wpłynąć na estetykę uzębienia i zdrowie zębów. Dowiedz się, kiedy warto odwiedzić ortodontę.

Czym zajmuje się ortodonta?

Lekarz ortodonta zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką wad zgryzu. W zależności od wieku oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta bada on czy zęby wyrastają w prawidłowy sposób, kontroluje rozwój i zapobiega nieprawidłowościom w obrębie narządu żucia, a także leczy zaburzenia występujące nie tylko w obrębie samych zębów, ale także szczęk oraz twarzy.

Kiedy trzeba udać się z dzieckiem do ortodonty?

Każde dziecko powinno zostać objęte wczesną profilaktyką ortodontyczną. Wizyta u ortodonty polecana jest nie tylko w przypadku dzieci, u których zauważone zostały jakiekolwiek problemy stomatologiczne i logopedyczne. Każde dziecko po ukończeniu 7.roku życia powinno zostać przebadane przez ortodontę, bo wczesne wykrycie, często niewidocznych dla rodziców wad, może znacząco wpłynąć na komfort życia dziecka i uchronić je przed zaburzeniami w rozwoju zgryzu – wyjaśnia specjalista z Kliniki Stomatologicznej New-Dent z Lublina.

Ortodonta powinien zbadać dzieci, które m.in.:

  • przedwcześnie utraciły zęby mleczne,
  • długo korzystają ze smoczka lub ssą kciuk,
  • zgrzytają zębami,
  • mają krzywe zęby,
  • oddychają przez usta i chrapią.

Wskazania do wizyty ortodontycznej dla dorosłych

Konsultacja ortodontyczna dla osób dorosłych polecana jest nie tylko w przypadku występowania problemów wpływających na estetykę uzębienia. Warto udać się do ortodonty także, gdy występują jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz nawracające problemy stomatologiczne, których przyczyną może być nadmiernie odkładający się na zębach kamień. Konsultacja ortodontyczna jest także niezbędna np. przed leczeniem protetycznym.

Do ortodonty warto udać się też, gdy u osoby dorosłej występują m.in.:

  • problemy z prawidłową wymową,
  • problemy z żuciem i wynikające z tego kłopoty z układem pokarmowym,
  • problemy z odsłoniętymi szyjkami zębowymi,
  • problemy z przesuwaniem się uzębienia po usunięciu zepsutych zębów.

Leczenie ortodontyczne jest sposobem na piękny uśmiech, poprawia zdrowie zębów i wpływa na komfort życia każdego pacjenta. Warto pamiętać o tym, że na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych.

2019-07-11 13:01

Inne artykuły