Okulary progresywne - czym różnią się od zwykłych okularów do czytania?

Okulary już od kilku lat stanowią modny dodatek do stroju codziennego. Nawet osoby, które nie skarżą się na problemy ze wzrokiem, chętnie zakładają tzw. zerówki. Jeśli jednak występują problemy z poprawnym widzeniem, należy sięgnąć po produkt, który zapewni właściwą korektę. Czasami wada jest bardziej skomplikowana i nie wystarczy jeden rodzaj szkieł. Niektórzy użytkownicy są zmuszeni do stosowania dwóch par okularów. Jedne z nich sprawdzą się na co dzień, a druga para będzie się nadawała do czytania. Naprzemienne zakładanie i zdejmowanie okularów może się jednak okazać bardzo uciążliwe.

Zastosowanie okularów progresywnych

Jeżeli u pacjenta wymagana jest korekta wzroku do dali i do bliży, zaleca się stosowanie okularów progresywnych. Soczewka charakteryzuje się tym, że posiada inne zdolności skupienia na różnych jej obszarach. Mniejsza zdolność skupiająca występuje w górnej części, co pozwala na prawidłowe widzenie obiektów, znajdujących się w oddali. Użytkownik musi zatem kierować wzrok nieco w górę, by prawidłowo odczytać obraz. Istotne jest, aby również głowa była skierowana w kierunku obserwowanego obszaru. Z górnego obszaru soczewki należy korzystać zwłaszcza podczas prowadzenia samochodu. Dolna część soczewki posiada natomiast mniejszą zdolność skupiającą. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe widzenie w małej odległości, wynoszącej od 33 do 40 cm. Jest to przydatne głównie podczas czytania. W tym przypadku wymagane są delikatne ruchy głową, co ułatwi odczytanie całej linijki tekstu. Należy pamiętać, aby wzrok kierować na dolną część szkieł. Jeśli skupimy się na ich środkowej części, będziemy mogli obserwować obszar znajdujący się w odległości pośredniej, wynoszącej od 0,5 do 1,5 m. Oferowane przez PolOptyk szkła charakteryzują się wysoką przejrzystością dzięki wielowarstwowym powłokom antyrefleksyjnym.

Jak oswoić się z nowymi okularami?

Początkowo użytkowanie okularów progresywnych może wydać się skomplikowane. Kierowanie wzroku w odpowiedni punkt soczewki i dodatkowe ruchy głową będą uciążliwe, dopóki użytkownik nie oswoi się z produktem. Może to potrwać nawet około miesiąca. PolOptyk oferuje szkła wykazujące brak linii podziału między strefą do dali i do bliży. Gwarantuje to płynne przejście ostrości obrazu. Podczas procesu adaptacji należy nosić nowe okulary jak najczęściej, najlepiej przez cały dzień. Jeśli będziemy sięgać po stare okulary, nasze oczy będą się nadmiernie męczyć. W przypadku ciągłego dyskomfortu widzenia lub bólów głowy po kilku tygodniach użytkowania szkieł progresywnych należy skonsultować się ze swoim optykiem.

Okulary będą nam służyć dłużej przy odpowiedniej pielęgnacji. Szkła należy czyścić za pomocą letniej wody i mydła, które nie zawiera cytryny. Do wycierania używajmy miękkiego ręcznika lub ściereczek. Pamiętajmy, że ręcznik papierowy zawiera w sobie włókna drewna, co może doprowadzić do uszkodzenia soczewki.

2015-11-26 11:29

Inne artykuły