Okulary odpowiednie dla dzieci – czym kierować się przy wyborze

Kiedy po wizycie u okulisty okaże się, że nasze dziecko ma wadę wzroku, nie traktujmy tego jako choroby. Dopilnujmy jedynie, aby została ona wyrównana poprzez właściwie dobrane okulary. Powinny one przede wszystkim ułatwić dziecku widzenie, jednak muszą one również znieść zabawy z innymi dziećmi, uprawianie sportu lub inną nieuwagę dziecka. Trzeba zadbać, żeby okulary były wykonane z trwałych i hipoalergicznych materiałów.

Jeśli mamy już wszystkie informacje od okulisty dotyczące okularów dla naszego dziecka, najlepiej zrobimy jeśli udamy się do dobrego zakładu optycznego (np. Rondo z Opola), w którym specjaliści pomogą nam w wyborze najlepszych szkieł i oprawek.

Okulary dla dziecka powinny być lekkie, ale jednocześnie stabilne, mocne oraz elastyczne. Nie mogą uciskać głowy jednak muszą dobrze trzymać się na nosie. Muszą być również idealnie wycentrowane (ośrodek optyczny powinien pokrywać się ze środkami źrenic) w przeciwnym razie będą powodować bóle głowy, zezowanie lub powstawanie podwójnych obrazów. Pamiętajmy również, żeby wybrać takie okulary, które będą podobać się naszemu dziecku, w przeciwnym razie może odmówić ich noszenia.

Przy wyborze szkieł trzymajmy się wytycznych okulisty. Z gotową receptą udajmy się do optyka i dopilnujmy, aby szkła miały taką samą moc jaką zalecił okulista. Materiał, z którego będą wykonane soczewki, powinien być odporny na stłuczenia i lekki. Tego typu właściwości mają materiały organiczne takie jak np. poliwęglan czy trivex. Szkła ze sztucznych materiałów łatwiej zarysować, są one jednak bardziej bezpieczne dla zdrowia dziecka. Nie trzeba się martwić, jak w przypadku szklanych soczewek, że podczas zabawy okulary się stłuką i szkło trafi do oka malca.

Dobrym pomysłem będzie wybór soczewek z antyrefleksem. Zwiększy on przejrzystość szkieł, likwidując odblaski światła od ich powierzchni, dzięki czemu zniwelujemy efekt szybkiego męczenia się oczu. Ponadto szkła z powierzchnią antyrefleksyjną są bardziej odporne na zarysowania, łatwiej się czyszczą i mniej zaparowują.

Zdarzają się przypadki kiedy okulary muszą być stopniowo dopasowywane, aby dziecko powoli przyzwyczajało się do patrzenia przez nie. Może się zdarzyć tak, że w ciągu kilku tygodni szkła trzeba będzie wymieniać na nowe.

Wybierając oprawki również powinniśmy posłuchać rad optyka (np. z zakładu optycznego Rondo). Wydawało by się, że wystarczy wybrać oprawki, które będą podobały się dziecku i po sprawie. Jednak nie jest to takie łatwe.

Wykonuje się je głównie z różnych stopów metali oraz tworzyw sztucznych. Najważniejsze jest, aby oprawki były również lekkie i możliwie małe. Nie będą wtedy ograniczać pola widzenia dziecka. Oczywiście wielkość oprawek będzie zależała od rozmiarów twarzy dziecka, rozstawu oczu i wielkości oczodołów. Pamiętajmy także, żeby odstęp między szkłami był jak najmniejszy.

Dolna krawędź oprawki powinna kończyć się między powieką a policzkiem, nie przylegając do niego. Natomiast górną granicę wyznaczają brwi, które w odpowiednio dobranych oprawkach będą widoczne. Krawędzie boczne dobrze dobranych oprawek powinny kończyć się równo ze skroniami. Spowoduje to zmniejszenie ryzyka, że dziecko zahaczy nimi o coś podczas zabawy.

Zadbajmy, żeby nasze dziecko traktowało noszenie okularów jako coś naturalnego. Nauczmy, żeby zakładało je z samego rana jak każdy inny element stroju codziennego, np. skarpetki czy bluzkę. W ten sposób dziecko szybko nauczy się chętnie nosić okulary, co ułatwi mu prawidłowe widzenie.

2016-01-07 13:56

Inne artykuły