Odkurzacze centralne – zasada działania

Do utrzymania czystości w mieszkaniu niezbędny jest odkurzasz. Przenośne odkurzacze nadal cieszą się największa popularnością – jest to zasługa stosunkowo niskiej ceny oraz szerokiego wyboru dostępnych na rynku modeli, różniących się wielkością oraz mocą, która niestety często jest niewystarczająca do dokładnego usunięcia zanieczyszczeń. Dodatkowym minusem tych urządzeń jest fakt, że ich filtry nie są dość szczelne, by zatrzymać wszystkie drobiny kurzu czy pyłu, część z nich ucieka z korpusu odkurzacza wraz z wydmuchiwanym z niego powietrzem. Dlatego coraz częściej wybieraną alternatywą są odkurzacze centralne, które, choć droższe i wymagające budowy specjalnej instalacji wewnątrz ścian domu, zapewniają znacznie skuteczniejsze sprzątanie przy bardzo niskim poziomie hałasu.

Z czego zbudowany jest odkurzacz centralny

Sercem urządzenia jest jednostka centralna, na którą składa się silnik z wytwarzającą potężne podciśnienie turbiną, separator zanieczyszczeń oraz zbiornik na nie. Jednostka centralna jest urządzeniem nieruchomym, umieszcza się ją na stałe w jednym miejscu - zazwyczaj w garażu lub innym pomieszczeniu znajdującym się poza częścią mieszkalną domu. Istnieją dwa rodzaje jednostek centralnych – kompaktowa oraz modułowa, nazywana również split. W pierwszej z nich wszystkie wymienione wyżej elementy znajdują się w jednej obudowie, w drugiej zaś silnik jest oddzielony od pozostałych. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie większego separatora oraz zbiornika i umieszczenie ich w łatwiej dostępnym miejscu. Silnik w czasie pracy produkuje hałas, jednak z racji tego, że znajduje się poza pomieszczeniami mieszkalnymi, nie słyszymy go podczas sprzątania. Jesteśmy w stanie odkurzać o każdej porze dnia, nie martwiąc się, że donośny szum silnika będzie przeszkadzał innym domownikom.

Gniazda ssące

Kolejny elementem instalacji są gniazda ssące – są to wyloty sieci rur umieszczonych w ścianach, przez które jednostka centralna zasysa zanieczyszczenia. Ilość gniazd uzależniona jest od powierzchni domu oraz długości używanych węży do odkurzania. Zazwyczaj jedno gniazdo wystarczy do obsługi całej kondygnacji domu. Dostępne węże mają długość wahającą się od 5 do 15 metrów długości, dostępne są w dwóch wariantach – podłączanych do gniazda ssącego, lub wciąganych przez odkurzacz do wnętrza rurociągu. Istnieje możliwość wykorzystania również dodatkowych rozwiązań, np. w postaci specjalnej szczeliny podłogowej, przez którą jednostka centralna może wciągać zmieciony zwykłą szczotką pył i kurz.

Odkurzacze centralne, choć wciąż postrzegane jako luksus i nowina technologiczna, są coraz chętniej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych, przenośnych odkurzaczy. Ich przewagą jest znacznie większa wydajność oraz komfort sprzątania – bez hałasu i ciągłej zmiany gniazdek elektrycznych w przypadku sprzątania całego domu. W ofercie firmy Profi, wiodącego producenta odkurzaczy przemysłowych znajdziemy również szeroki wybór wysokiej jakości odkurzaczy centralnych.

 

2016-05-24 16:15

Inne artykuły