Odciski, czyli modzele i nagniotki

Pojawiające się na stopach odciski są zawsze niezwykle uciążliwe, bolesne i sprawiają, że nasze stopy wyglądają nieatrakcyjnie. Najczęściej występują w przestrzeniach między palcami, na ich górnych powierzchniach oraz na ich końcach, poważnie utrudniając chodzenie. Bardzo często odciski powstają na skutek zaniedbań wynikających z nieprawidłowej pielęgnacji dłoni i stóp. 
Przyczyny powstawania odcisków
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Acerin, producenta kosmetyków i środków leczniczych do pielęgnacji ciała:  Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków na stopach jest brak lub niewłaściwa ich pielęgnacja. Skóra na podeszwie stopy jest gruba, ponieważ jest narażona na bardzo duże naciski. Ponadto stanowi barierę wodoodporną, przez co bardzo ciężko jest ją właściwie nawilżyć. Pod wpływem codziennych aktywności bardzo łatwo może dojść do jej przesuszenia, skóra wtedy staje się szorstka, dochodzi do jej pęknięć oraz do pojawienia się odcisków. Najbardziej narażone na powstawanie odcisków są zewnętrzne krawędzie i czubki palców, tylna część pięty oraz śródstopie. W skrajnych sytuacjach, gdy nie ma możliwości pozbycia się odcisków domowymi sposobami, konieczna jest wizyta u ortopedy.
Rodzaje odcisków – modzele i nagniotki
Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków – modzele i nagniotki. Inaczej nazywa się je odciskami miękkimi i twardymi.
Odcisk miękki to modzel. Najczęściej występuje na podeszwie stopy, na pięcie lub na tzw. wyniosłościach stopy. Jest skutkiem nadmiernego rogowacenia naskórka. Zazwyczaj są okrągłe lub owalne, mają około 2 cm średnicy i kremowo-żółty kolor. Na powierzchni modzeli można dostrzec linie narośniętej skóry. Odciski miękkie najczęściej powstają jako konsekwencja płaskostopia, mogą być również efektem zaburzeń statyki lub ciała lub noszenia zbyt ciasnych butów.
Nagniotki, czyli odciski twarde, najczęściej znajdują sobie miejsce na stawach palców oraz na powierzchniach stycznych. Przyczyną ich powstawania są najczęściej źle dobrane obuwie oraz nieprawidłowa budowa stopy. Nagniotki występują w formie bardzo twardego czopa, który jest złożony z zagęszczonych komórek rogowych. W odróżnieniu od modzeli, są zazwyczaj małe, jednak bardzo bolesne.
Leczenie odcisków
Do lekarza warto się zgłosić, jeżeli nękające nas odciski są już bardzo duże i bardzo dokuczliwe. W pierwszej fazie można jednak sobie z nimi skutecznie poradzić stosując różnego typu preparaty lecznicze, dostępne w każdej aptece. Do leczenia odcisków można stosować leki w postaci żeli, maści lub płynów. Leki te zazwyczaj mają w składzie kwas salicylowy który powoduje zmiękczanie i rozpulchnianie naskórka, dzięki czemu jest go łatwiej złuszczyć, oraz kwas mlekowy, niszczący zrogowaciałą warstwę skóry.
2016-08-08 13:17

Inne artykuły