O czym pamiętać organizując wesele z noclegami dla gości?

Organizowanie wesela to zadanie wymagające nie lada umiejętności logistycznych – możemy sobie je znacznie ułatwić jeśli zabierzemy się do niego z dużym wyprzedzeniem. Czas ma szczególne znaczenie, jeśli dla gości weselnych szykujemy noclegi.

Informacje o noclegu

Nie wszyscy goście weselni potrzebują noclegu – przynajmniej część zaproszonej rodziny i przyjaciół mieszka w miejscowości, w której odbywa się wesel lub w jej okolicy, zatem nie będą oni mieli problemy z powrotem do własnych domów. Noclegi organizowane są przede wszystkim dla gości przyjezdnych, dla których powrót bezpośrednio po przyjęciu były zbyt uciążliwy. Z tego powodu zwykle nie umieszcza się informacji o możliwym noclegu na zaproszeniu – powodowałoby to zbyt duże zamieszanie. -Powinniśmy poinformować o tym osoby najbardziej zainteresowane przy wręczaniu zaproszenia lub przy zapraszaniu ich drogą telefoniczną lub mailową – mówi manager Zajazdu na Kępie w Ustroniu - w ten sposób zapewnimy naszych gości, że będą mogli przyjechać i bawić się razem z nami bez żadnych obaw.

Gdzie przenocować gości?

Bardzo częstą praktyką jest organizowanie gościom noclegu u rodziny mieszkającej w pobliżu miejsca, gdzie odbywa się wesele. Plusem takiego rozwiązania jest duża oszczędność. Z drugiej strony stoi bardzo poważny minus, mianowicie – rozwiązanie to sprawdza się, jeśli nocujący goście to również krewni gospodarzy. Osoby niespokrewnione mogą czuć się skrępowane taką możliwością, co należy koniecznie brać pod uwagę. Innym, znacznie mniej stresującym dla gości rozwiązaniem jest zarezerwowanie pokoi. Wybór mamy duży – hotele, motele, pensjonaty… Wiele domów weselnych posiada własną bazę noclegową na właśnie takie sytuacje. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, jeśli organizujemy wesele w miejscowości oddalonej od naszego miejsca zamieszkania, co jest coraz powszechniejszym trendem – goście nocujący na terenie domu weselnego mogą następnego ranka od razu zjawić się na poprawinach. Niezależnie od tego jaką opcję wybierzemy, naszym obowiązkiem jest dopilnowanie, żeby każdy gość miał gdzie spać – w tym celu należy ustalić odpowiednio wczesny termin potwierdzania obecności gości. Organizowanie noclegu na ostatnią chwilę jest w praktyce niemożliwe.

Transport

Jeśli wesele odbywa się w miejscu pozbawionym miejsc noclegowych i decydujemy się na wynajem pokoi w hotelu lub hostelu, znajdującym się w pewnym oddaleniu, warto pomyśleć o zapewnieniu jakiejś formy transportu. Możemy w tym celu wynająć autokar lub po prostu zaoferować gościom vouchery na taksówki. Pierwsze rozwiązanie jest z pewnością tańsze, taksówki są jednak bardziej elastyczne – goście nie muszą czekać, aż inni współbiesiadnicy zdecydują się na opuszczenie wesela i pójście spać.

2018-01-24 13:11

Inne artykuły