Nowoczesne techniki leczenia stomatologicznego   

Leczenie kanałowe i protetyczne w gabinetach stomatologicznych obecnie odbywa się praktycznie bezboleśnie oraz z maksymalnym zmniejszeniem ryzyka niezadowalających efektów. Najlepsi stomatolodzy wykorzystują nowoczesne metody i narzędzia takie jak CAD/CAM oraz CEREC. Kiedy warto z nich skorzystać? Dowiedz się, jakie zalety mają innowacyjne techniki stomatologiczne i czemu warto je stosować.

Nowoczesne leczenie kanałowe i protetyczne – na czym polega?

Leczenie kanałowe stosowane jest u pacjentów, u których stomatolog chce uniknąć ekstrakcji zęba. Zazwyczaj jest wykonywane, gdy pojawia się ból zęba, którego przyczyną jest zaawansowana próchnica. Leczenie kanałowe kojarzyć się może z bolesnymi i długotrwałymi zabiegami, jednak dzięki nowoczesnym metodom, dyskomfort jest minimalizowany, czas leczenia ulega skróceniu (niepowikłane trwa maks. 2 wizyty), a ból jest praktycznie wyeliminowany. Ekstrakcja zęba jest ostatecznością, dlatego im wcześniej zostanie podjęta decyzja o leczeniu kanałowym, tym lepiej. Ze względu na to, że leczenie kanałowe to zabieg, który należy wykonać precyzyjnie, stomatolodzy, którzy korzystają z nowoczesnych metod, używają np. kamer wewnątrzustnych oraz mikroskopów i lup stomatologicznych, które pozwalają zlokalizować i leczyć kanał z dużą precyzją. Ponadto, tego typu leczenie próchnicy wymaga także wykorzystania cyfrowych endometrów, czyli narzędzi pomagających zlokalizować przebieg kanału i wierzchołek, a także mikrosilników i kątnic endodontycznych z cyfrową regulacją obrotów, momentu obrotowego i autorewersem, które także wpływają na osiągnięcie zadowalających efektów. Ponadto, leczenie kanałowe nowoczesnymi metodami polega także na zastosowaniu technik rentgenowskich takich jak radiowizjografia cyfrowa oraz tomografia CBCT o rozdzielczości 75 mikrometrów, które skutecznie je wspomagają. Dodatkowo, aby w ten sposób pozbyć się zaawansowanej próchnicy wykorzystuje się nowe generacje narzędzi kanałowych ręcznych i maszynowych oraz nowe generacje materiałów do wypełniania kanałów. Warto również podkreślić, że nowoczesne leczenie kanałowe zakłada także wykorzystanie masy bogatopłytkowej PRF u pacjentów, u których podczas zabiegu konieczne jest usunięcie części korzenia.

Protetyka i nowoczesne metody wypełnień – co warto stosować?

Nowoczesne metody w stomatologii dotyczą także protetyki. Innowacją jest wykorzystanie CAD/CAM, która pozwala na zastąpienie, chociaż nie w każdych rodzajach prac protetycznych, klasycznego wycisku z masy wyciskowej. Co warto podkreślić, ich wielką zaletą jest także otrzymanie precyzyjnego wycisku nawet u osób z silnym odruchem wymiotnym. Dzięki technologii CAD/CAM można stworzyć optyczne wyciski protetyczne. Do ich wytworzenia używa się nowoczesnych skanerów wewnątrzustnych, które skutecznie umożliwiają zaprojektowanie odbudowy zęba lub zębów poprzez precyzyjne zarejestrowanie obrazu jamy ustnej m.in. szczęk, zgryzu, oszlifowanych zębów, implantów itp. Dodatkowo, uzyskany obraz może być przesłany po sieci komputerowej lub przez internet do własnego bądź oddalonego laboratorium protetycznego.

Systemy CAD/CAM w połączeniu z umiejętnościami stomatologa zwiększają precyzję i tym samym zapewniają lepsze efekty estetyczne leczenia. Ponadto minimalizują ryzyko nieprawidłowego wykonania korony, licówki lub protezy ruchomej, a także zmniejszają ilość wizyt pacjenta w gabinecie– podkreśla specjalista z Kliniki Stomatologicznej UNIMEDEX ze Szczecina

Warto również podkreślić, że leczenie zębów tego typu nowoczesnymi metodami skraca jego czas i daje w pełni przewidywalne efekty. Ponadto, techniki CAD/CAM używa się także do wytworzenia wypełnień Inlay, Onlay, Overlay, które stosowane są po usunięciu próchnicy. Wykorzystuje się do tego także system CEREC, który umożliwia dopasowanie uzupełnienia do zęba pacjenta. Tak leczona próchnica jest gwarancją trwałości i szczelności zęba na lata.

2019-03-06 08:31

Inne artykuły