Najpopularniejsze przesądy ślubne.

Wiara w przesądy jest wciąż żywa. Wielokrotnie zmusza nas do unikania zachowań, które mogłyby pozbawić nas szczęścia, miłości czy zdrowia. Wielu z nas nie wita się z gośćmi przez próg, nie wstaje z łóżka lewą nogą, a także usilnie szuka czterolistnej koniczyny i wiesza podkowę w nowym domu. Przesądy dotyczą niemal każdej sfery życia, również ślubu. Jakie przesądy ślubne są najbardziej popularne?

Lista przesądów ślubnych

Ślub jest jednym z najbardziej wyjątkowych dni w naszym życiu. Dlatego wierzymy w przesądy ślubne, bo lepiej niepotrzebnie nie narażać się na przykrości! Wolimy zapewnić sobie wieczne szczęście, niż ściągać na siebie kłopoty przez zignorowanie ślubnych zaleceń.

Poznajmy najbardziej popularne przesądy ślubne:

 1. Na ślub najlepsze są miesiące zawierające w swojej nazwie literę „r”.
 2. Przyszła panna młoda nie powinna nakładać sukni przed ślubem, jedynym wyjątkiem są przymiarki.
 3. Przyszli państwo młodzi nie powinni nakładać obrączek przed dniem ślubu, wyjątkiem jest przymiarka obrączek przed zakupem.
 4. Najlepszym miejscem na pantofelki młodej przed ślubem jest parapet.
 5. Panna młoda nie powinna wybierać na biżuterię ślubną naszyjnika z prawdziwych pereł.
 6. Pan młody nie może zobaczyć sukni ślubnej przed rozpoczęciem ceremonii.
 7. Świadkowie powinni być stanu wolnego. Najlepiej, kiedy nie są parę. Powszechnym przesądem jest, że na ślubnym kobiercu można stawać tylko raz. Jeśli staną przed ołtarzem jako świadkowie, mogą już nie wziąć wspólnie ślubu.
 8. Deszcz w dniu ślubu oznacza szczęście młodej pary. Tak samo jak łzy panny młodej.
 9. Aby zapewnić sobie dobrobyt, pan młody powinien włożyć do swojego buta pieniążka.
 10. W dniu ślubu panna młoda powinna założyć lub mieć przy sobie coś białego (na znak czystości swoich uczuć), coś nowego (by zapewnić sobie dostatek), coś niebieskiego (by zapewnić sobie wierność małżonka), coś starego (zapewniającego o wsparciu rodziny i przyjaciół) oraz coś pożyczonego (by zapewnić sobie życzliwość rodziny, w którą wstępuje).
 11. Tylko ksiądz lub ministrant może podnieść obrączkę, która upadnie podczas zaślubin w kościele.
 12. Pocałunek młodych po złożeniu przysięgi jest gwarantem wierności.
 13. Młodej parze życzenia jako pierwszy powinien złożyć mężczyzna.
 14. Goście rzucający ryżem zapewniają młodym płodność. Jeśli rzucają pieniędzmi, zwiastuje to ich powodzenie.
 15. Przeniesienie żony przez próg przez pana młodego gwarantuje udany i pomyślny związek.
 16. Po wypiciu pierwszego toastu młoda para powinna wyrzucić za siebie puste kieliszki. Ich rozbicie zwiastuje szczęśliwe życie.

Przesądy – wierzyć czy nie?

Wiele przesądów jest tak mocno zakorzenionych w naszych umysłach, że często bezwiednie unikamy sytuacji, które mogłyby przynieść nam pecha i staramy się robić rzeczy zapewniające szczęście. Jednak wiara w przesądy może też skutecznie utrudniać życie. Zbyt mocne skupianie się na zakazanych i nakazanych czynnościach, mogłoby odwrócić naszą uwagę od faktycznie istotnych spraw. Nie pozwólmy na to! Nasz rozmówca z firmy Le Frou Frou w Warszawie mówi:

Przesądy mogą być ciekawym dodatkiem do naszego życia, ale nie pokładajmy w nich całej nadziej. Pamiętajmy, że to my kierujemy naszym życiem i to od nas zależy szczęście. Również w miłości oraz podczas naszego ślubu.
2019-07-08 12:27

Inne artykuły